Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki z okazji uroczystych obchodów stulecia Związku Harcerstwa Polskiego, które w dniu 3 listopada br. odbywały się w Lublinie, skierował specjalne posłanie odczytane w trakcie gali w Teatrze im. Juliusza Osterwy przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka:

Druhny i Druhowie!
Szanowni Państwo!

W tych dniach świętujemy radosne chwile jubileuszu niepodległej Polski. Taki sam jubileusz obchodzi Związek Harcerstwa Polskiego, który jest rówieśnikiem odrodzonej Rzeczypospolitej. Z tej okazji, wszystkim zgromadzonym na dzisiejszych uroczystościach składam najlepsze życzenia rozwoju tej wyjątkowo cennej organizacji i zapewniam o mojej pamięci.

Budynek, w którym dzisiaj się zgromadziliście jest świadkiem historii. Tutaj właśnie przed stu laty spotkali się przedstawiciele organizacji harcerskich i skautowych rozproszonych na polskich ziemiach by wspólnie stworzyć Związek Harcerstwa Polskiego. Hasło „Zjednoczone harcerstwo zjednoczonej Polsce” pokazywało jedność rozdzielonych w czasie zaborów Polaków i było deklaracją woli pracy dla Ojczyzny. Idei tej sprzyjał także naczelnik państwa Józef Piłsudski.

Harcerskie ideały zaangażowania młodzieży do czynienia dobra poprzez wspieranie osobistego rozwoju, naukę samodzielności i odpowiedzialności a także braterstwa były w tamtym czasie niezwykle potrzebnym kapitałem. Na nim można było budować niepodległą Polskę. Na nim mogli wzorować się młodzi obywatele i uczyć się nowoczesnego patriotyzmu. Wiemy, jak wielka była rola harcerzy w trakcie największej życiowej próby. W czasie II wojny światowej to właśnie oni stanowili ważną część ruchu oporu i zapłacili za to najwyższą cenę.

Druhny i Druhowie!

Dziś mamy czas pokoju i świętowania nieopodległości. W tym czasie też potrzebujemy harcerzy – Waszego zaangażowania, troski o otaczający nas świat i służby Ojczyźnie. Niech słowa Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego będą dla Was zawsze życiowym drogowskazem.

Dziękuję organizatorom dzisiejszej uroczystości a instruktorkom i instruktorom składam wyrazy szacunku za ich pracę wychowawczą oraz starania włożone w budowę międzypokoleniowej wspólnoty. Wszystkim członkom Związku Harcerstwa Polskiego życzę, by nauka i doświadczenia z młodości pozostały dla Was na całe życie źródłem siły i patriotyzmu.

Z harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj!”

Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów