ZHP od lat współpracuje z organizacjami harcerskimi na emigracji. Są to zarówno prężnie działające organizacje, mające długoletnie tradycje i liczną kadrę (jak np. ZHP działające poza granicami Kraju, które pracuje z Polonią na czterech kontynentach), jak i niedawno powstałe samodzielne, pojedyncze środowiska.

Właściwe jest, aby taka współpraca była sformalizowana. W tym duchu 11 listopada 2018 r. Związek Harcerstwa Polskiego zawarł umowę o współpracy z działającym w Edynburgu stowarzyszeniem Szczepu Harcerskiego “Czata”.

W ramach tej umowy ZHP będzie udzielało wsparcia w kształceniu i prowadzeniu prób instruktorskich harcerzom z Edynburga. Podobne porozumienie ZHP zawarło dwa lata temu z kilkusetosobowym harcerstwem na Białorusi.