Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom. W tym gronie znaleźli się również twórcy polskiego harcerstwa – Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski.

– Czasem aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska mogła ten brak uzupełnić, podkreślając tę niezwykłą rolę, jaką dany człowiek odegrał w polskim życiu publicznym, polskim życiu naukowym, w polskim życiu kulturalnym, czy w budowaniu po prostu polskiego społeczeństwa, czy w budowaniu polskiego państwa – podkreślał Prezydent, dodając, że odznaczone osoby pochodzą z bardzo różnych dziedzin, z bardzo różnych też środowisk, z bardzo różnych też grup narodowych.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jako wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie odznaczonych zostało Orderem Orła Białego 25 osób, w tym  Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. Wybitni  działacze społeczni, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce ruch harcerski

Order Orła Białego nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy i nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Orła Białego, jak też inne ordery, według zwyczaju mogą zostać nadane pośmiertnie, ale odbywa się to tuż po śmierci osoby zasłużonej, natomiast nie są przyznawane wstecz. Z uwagi na to, że rok 2018 jest rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent postanowił zrobić wyjątek i uhonorować wybitne osoby, które nie otrzymały wcześniej tego odznaczenia.