3 listopada „stolicą” harcerstwa został Lublin, a to za sprawą zorganizowanych tam obchodów 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Wybór miejsca nie był przypadkowy – 1-2 listopada 1918 roku właśnie w Lublinie odbył się Zjazd Zjednoczeniowy, podczas którego powstał Związek Harcerstwa Polskiego.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dziękczynna w Archikatedrze Lubelskiej sprawowana przez Arcybiskupa Archidiecezji Lubelskiej Stanisława Budzika, którą koncelebrował Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski razem z Kapelanami Chorągwi Lubelskiej ZHP i Hufca ZHP Lublin, podczas której zgromadzeni modlili się za Związek Harcerstwa Polskiego.

Następie w Trybunale Koronnym obrady rozpoczęła Rada Naczelna ZHP, która przyjęła okolicznościową uchwałę. W planie wydarzenie nie zabrakło również uroczystego apelu, w którym udział wzięły reprezentacje jednostek z całej Polski. Ważnym elementem obchodów było również odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie ZHP na gmachu teatru im. Juliusza Osterwy.

Kulminacyjnym momentem była Gala w Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Osterwy – gala, będąca swoistym wieczorem wspomnień, opowieścią o ważnych momentach z historii harcerstwa.

Zarówno obrady Rady Naczelnej, jak i Gala były transmitowane przez telewizję harcerską ZHP360.