2 dni pełne debat, konferencji i warsztatów. 8 tysięcy młodych ludzi, wśród nich około 50-osobowa reprezentacja europejskiego skautingu, a w niej aż 8 osób z ZHP!

W dniach 1-2 czerwca delegacja ZHP uczestniczyła w European Youth Event – wydarzeniu organizowanym przez Parlament Europejski w Strasbourgu. Towarzyszył mu Festiwal YO!Fest (YouthOpinionFestival), którego organizatorem jest Europejskie Forum Młodzieży (YFJ).

Uczestnicy EYE, młodzi ludzie w wieku 16-30 lat z krajów członkowskich Unii Europejskiej, reprezentujący organizacje pozarządowe, partie młodzieżowe i krajowe parlamenty młodzieży, wzięli udział w zajęciach podzielonych na pięć grup tematycznych: Młodzi i starzy – nadążyć za rewolucją cyfrową; Biedni i bogaci – wezwanie do sprawiedliwego handlu; Razem i osobno – wspólnie tworzymy silniejszą Europę; Bezpieczeństwo i jego brak – jak przeżyć w niespokojnych czasach; Lokalnie i globalnie – chronimy naszą planetę.

Członkowie delegacji ZHP uczestniczyli w różnych panelach, dzięki czemu mogli zaakcentować swoją obecność wśród wielu uczestników wydarzenia i brać czynny udział w budowaniu europejskiej wspólnoty. Doświadczeniami i spostrzeżeniami z European Youth Event będą się dzielić w swoich środowiskach harcerskich, przekazywać wartość tolerancji i jedności europejskiej oraz uświadamiać innym, jak ważne jest bycie aktywnym obywatelem.

Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowały cztery instruktorki i czterech instruktorów z hufców Kutno, Pabianice, Radom-Miasto, Szczecin-Pogodno, Toruń, Warszawa Praga-Północ, Włocławek i Wyszków.