W dniach 6-8 kwietnia w Gdyni po raz kolejny spotkali się instruktorzy Gdyńskiego Hufca ZHP im. Obrońców Gdyni oraz kadra regionu Bremy niemieckiego związku skautowego BdP – Bund der Pfadfinderinnen und Pfadfinder, aby zaplanować dalszą współpracę i podpisać porozumienie.

Uczestnicy pracowali nad programem wspólnego polsko-niemieckiego obozu, który tym razem zostanie zorganizowany na terenie Polski, w Czernicy. W zeszłym roku wspólny obóz odbył się w ramach ogólnokrajowego zlotu BdP Bundeslager BuLa2017 w Grosserlang koło Berlina. Dodatkowo hufcowy zespół zagraniczny wraz ze stroną niemiecką opracował szczegóły nowego wspólnego projektu #bePoMan, który będzie realizowany nie tylko podczas akcji letnich czy pojedynczych wydarzeń międzynarodowych, ale w trakcie całego roku harcerskiego. Współpraca zagraniczna zostanie wpleciona w plany pracy drużyn obu organizacji.

Goście z BdP mieli okazję poznać Gdynię, odwiedzić Muzeum Emigracji oraz, dzięki uprzejmości CWM ZHP, znaleźć się na pokładzie flagowego jachtu Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”.

Kulminacyjnym momentem spotkania i podsumowaniem dotychczasowych sukcesów było uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy władzami Hufca ZHP Gdynia i Regionu BdP Brema, zapowiadającego dalszą, stałą współpracę obu środowisk. Podpisanie listu odbyło się w obecności pełnomocników ds. zagranicznych zarówno Chorągwi Gdańskiej, jak i Regionu BdP Bremy.

Gratulujemy i życzymy wielu ciekawych spotkań i zacieśnienia przyjacielskich więzi od zuchów i wilczków po instruktorskie szarże!

na podstawie relacji pwd. Grzegorza Pardyki