W jubileuszowym Zlocie ZHP Gdańsk 2018, zorganizowanym w dniach 6-16 sierpnia 2018 na Wyspie Sobieszewskiej, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego, wzięli udział harcerze i harcerki z Białorusi, Holandii, Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Jednostki polonijne obozowały z drużynami harcerskimi z różnych części Polski, które na czas zlotu stałych się ich opiekunami. Młodzi Polacy realizowali atrakcyjny i wartościowy program, dzięki czemu poznali tradycje, historię i współczesność naszego kraju. Stale współpracowali z rówieśnikami z Polski, doskonalili umiejętności językowe, podczas Dnia Regionów poznali kulturę i zwyczaje zaprezentowane przez środowiska harcerskie ze wszystkich regionów Polski. Nawiązali znajomości, które w przyszłości wzmacniać będą więź środowisk polonijnych z Polską.

Po zakończeniu zlotu grupy polonijne zrealizowały zadania w swoich środowiskach lokalnych – podzieliły się wrażeniami z Polski i podsumowały swoją przygodę. Liderzy drużyn ZHP, które były bezpośrednimi opiekunami harcerzy z zagranicy, wypełnili ankietę, która pozwoliła naszej organizacji dokonać oceny sytuacji Polaków za granicą i wyciągnąć wnioski, dotyczące możliwości współpracy i dalszego ich wspierania w przyszłości.

Udział w zlocie wzbogacił wiedzę młodych Polaków o ojczyźnie, umocnił ich w przekonaniu, że warto kultywować polskie tradycje, mówić po polsku, odczuwać dumę z bycia Polakiem.

W Zlocie ZHP Gdańsk 2018 wzięło udział 136 uczestników ze środowisk polonijnych z 5 różnych krajów (Białoruś 61, Holandia 15, Norwegia 10, Niemcy 20, Wielka Brytania 30). Ogółem w zlocie uczestniczyło prawie 14 tysięcy osób.

Zadanie „Harcerze z zagranicy na Zlocie ZHP Gdańsk 2018” dofinansowano ze środków Kancelarii Senatu.

orzel senat