W niedzielę rano harcerki i harcerze z całej Polski uczestniczyli w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w słowackiej miejscowości Svit. Msza Święta odbywająca się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była szczególna. Podczas liturgii Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, Naczelny Kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski i komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Anna Peterko przekazali na ręce bp Andrzeja Przybylskiego oraz o. Jana Poteralskiego, podprzeora Jasnej Góry, wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy Powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Kaplica wypełniona była po brzegi harcerkami i harcerzami. Razem z władzami ZHP dziękowali oni za możliwość wychowywania się i życia się w wolnej Polsce. Prosili, aby Maryja miała ich w swojej opiece i czuwała nad nimi tak jak oni czuwają, szczególnie teraz – podczas rozproszenia Betlejemskiego Światła Pokoju. Sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło przewodnie, które w tym roku brzmi „Światło, które łączy”. To bardzo ważne, że ten mały ogień łączy ludzi na całym świecie swoim ciepłem, radością i ideą niesienia pokoju. Złożenie w wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy Powstania Związku Harcerstwa Polskiego pozwoliło harcerkom i harcerzom połączyć się nie tylko dosłownie, ale również przenośnie – duchowo, z opiekunką Polski, Matką Bożą.