Śnieg skrzypiący pod nogami, masywy Tatr pokryte puchową kołdrą, delikatnie prószące z nieba białe płatki, a na tle tego pięknego krajobrazu ponad 3500 harcerek i harcerzy, którzy przyjechali do Zakopanego, aby w zimowej aurze przygotować się na przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Drugi dzień odbywającego się w stolicy Tatr zlotu, rozpoczął się grami miejskimi dla każdego z pionów. Przygotowanie posiłku dla bezdomnych czy własnoręczne wykonanie zabawek dla dzieci z domów dziecka to tylko niektóre z zadań, które czekały przed południem na dobre duszki, czyli najmłodszych uczestników Zlotu. Nieco starsi – harcerze wcielili się w mieszkańców Zakopanego i musieli zmierzyć się z problemami ich życia codziennego. Gaszenie pożarów, budowa mostów, prowadzenie lekcji w szkole pozwoliły im na chwilę poczuć się dorosłymi. Wyglądali na zadowolonych, podobnie zresztą jak wędrownicy, którzy niczym profesjonalni logistycy, planowali rozwój i gospodarkę Zakopanego. Ciekawe zadania mieli także członkowie Nieprzetartego Szlaku, dla których przygotowano zajęcia z malowania bombek, spotkanie z prawdziwym Góralem i  warsztaty z gry na instrumentach.

Po przerwie obiadowej – najedzeni i gotowi do dalszego działania –  uczestnicy udali się realizować kolejne wyzwania. Zuchy wybrały się do kina, gdzie obejrzały film Dziadek do orzechów i cztery królestwa, a harcerze i wędrownicy mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch koncertach. Grupy Gospel i Good God rozgrzały nieco zmarzniętych już po całym dniu harcerzy, a tańce, oklaski i wspólny śpiew świadczą o tym, że uczestnicy dali się ponieść koncertowemu szaleństwu.

Wieczorem wszystkie piony połączyły się podczas Nabożeństwa Światła w kościele św. Rodziny położonym przy samych Krupówkach. Mimo panującego na zewnątrz gwaru, w środku panował spokój. Po dniu pełnym wrażeń każdy miał czas na chwilę refleksji oraz moment dla siebie, by wyciszyć się i w skupieniu zastanowić nad sobą. Wśród delikatnego brzmienia gitar i pięknych śpiewów harcerze czuwali przygotowując się do jutrzejszego przyjęcia Światła.

Przypominamy, że uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie się w niedzielę o godzinie 9:00 podczas Mszy Świętej w słowackiej miejscowości Svit.

Autorka: phm. Marta Jeżak