„Nic nie znaczą słowa Przyrzeczenia, jeśli się wielokrotnie nie przełamały w pryzmacie codziennego życia…”
Jaga Falkowska

Muzeum Harcerstwa zaprasza na coroczne spotkanie harcerek przy grobie druhny Harcmistrzyni Rzeczypospolitej Jadwigi Falkowskiej. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie 1 sierpnia na warszawskich Powązkach Wojskowych w kwaterze 27A o godzinie 18:00. Harcerki spotkają się, by oddać hołd druhnie Jadwidze.

Druhna Jaga jest współzałożycielką żeńskiego harcerstwa, pełniła funkcję zastępczyni szefa Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej, jest prekursorką nowych form pracy starszoharcerskiej. W lipcu tego roku minęło 90 lat od II Ogólnopolskiego Zlotu Harcerek w Rybienku Leśnym, którego komendantką była właśnie druhna Jaga. Zlot ten odbył się dla uczczenia 500. rocznicy śmierci Zawiszy Czarnego.

Jadwiga Falkowska „Jaga” – ur. 1889 r., pedagog, fizyk, harcmistrzyni Rzeczypospolitej, członkini Związkowego Naczelnictwa Skautowego (1912-1914), Komendanta Okręgu ZHP IB-Warszawa (1918-1919), Naczelniczka Głównej Kwatery Żeńskiej (1926-1927), Komendantka Warszawskiej Chorągwi Harcerek ZHP (1939-1942). Rozstrzelana 7 lipca 1944 r. w Warszawie.

Na fotografii znajdują się instruktorki Komendy II Zlotu Harcerek w Rybienku, od lewej: Jadwiga Falkowska – komendantka zlotu, Zofia de Callier, Henryka Braunowa, Hanna Dydyńska, Jadwiga Wierzbiańska, 1928 r.