Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja „ORLEN – DAR SERCA” inauguruje ogólnopolski program pod nazwą “Czuwamy! Pamiętamy!”, którego głównym celem jest upamiętnianie bohaterów II Wojny Światowej.

Chcąc przywrócić należną cześć Miejscom Pamięci, Fundacja rozpoczęła działanie od zrewitalizowania jednego z najważniejszych miejsc, jakim jest aleja brzozowych krzyży na powstańczych mogiłach warszawskich Powązek. Brzozowe krzyże zaczęły pojawiać się już w trakcie wojny i poprzez dbałość kolejnych pokoleń przetrwały do dziś, stając się symbolem miejsca ważnego dla nas – obywateli i harcerzy.

W historii naszego kraju nie brakuje momentów trudnych, takich, które wystawiały świadectwo nam jako ludziom i obywatelom. […] Jednak nie możemy zapominać o naszej historii – stąd potrzeba powołania programu Czuwamy! Pamiętamy! Chcemy dzięki niemu zaktywizować społeczności lokalne do przywracania pamięci o ich lokalnych bohaterach, do poszerzania dzięki temu wiedzy o regionie i jego historii. – mówi Marta Lau, prezes Fundacji ORLEN – DAR SERCA

Fundacja ORLEN – DAR SERCA zachęca do wzięcia udziału w programie poprzez złożenie wniosku o przyznanie darowizny na upamiętnienie Miejsc Pamięci, będących miejscami ważnymi historycznie dla lokalnej społeczności, ale z różnych powodów zapomnianymi. Może to być miejsce pochówku, śmierci lub inne ważne wydarzenie.

Wnioski można składać do 30 września 2018 roku, a szacowana kwota darowizny możliwej do uzyskania to 3 500 zł. Wszelkie informacje odnośnie programu dostępne są na stronie internetowej fundacji.

Autorzy: Weronika Bączek i Mikołaj Zawiślak