Kulminacyjnym momentem Betlejemskiego Zlotu była Msza Święta w Svicie, podczas której słowaccy skauci przekazali Światło harcerkom i harcerzom z ZHP. Stali się oni teraz strażnikami Światła, które będą nieść do wszystkich tych, którzy chcą przyjąć je do swojego domu.

Podczas uroczystej Mszy Świętej, która rozpoczęła się o 9:00 w Svicie, słowaccy skauci przekazali na ręce hm. Anny Nowosad Naczelniczki ZHP Światło, które przywędrowało do nich z Austrii.

Po Mszy Świętej Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad oraz Wiceprzewodniczący ZHP hm. Jacek Kaflowski uroczyście przekazali Światło delegacjom chorągwianym oraz wszystkim tym, którzy uczestniczyli w Mszy Świętej.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Rozpoczęła się wielka sztafeta Światła. Od dziś harcerki i harcerze w całej Polsce będę nieść Światło wraz z jego przesłaniem. Będą pokazywać, że to “Światło, które łączy”.

Ponad 3400 harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego spotkało się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła i rozjechać się po Polsce, by podążając za słowami papieża Franciszka „Idź i głoś”, podjąć wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym światło. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Światło, które łączy”. Związek Harcerstwa Polskiego razem z Caritas Polska zachęcają do połączenia się w geście pokoju i braterstwa. Wystarczy nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, odebrać Betlejemskie Światło Pokoju i zanieść do swojego domu, aby mogło zagościć na wigilijnym stole.