KOLOSY to Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów — jedna z największych w Europie imprez podróżniczych, która odbywa się w Gdyni w marcu każdego roku. Podczas tegorocznych KOLOSÓW zaprezentuje się harcerska sztafeta Bike Jamboree.

Bike Jamboree spotkać będzie można na stoisku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia), w dniach 10-11 marca. A w niedzielę 11 marca Ula Ziober i Megi Sobczak opowiedzą o 8 etapie Bike Jamboree z Rosji do Mongolii w Dużej Sali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8, Gdynia).

Projekt „Bike Jamboree” organizowany jest przez Fundację Światowe Jamboree wraz ze Stowarzyszeniem Afryka Nowaka. W 2012 roku sztafeta Afryka Nowaka otrzymała Nagrodę Specjalną od kapituły Kolosów „za unikalną w skali Polski i świata, trwającą 799 dni wyprawę, w której wzięło udział ponad sto osób, zorganizowaną dla upamiętnienia wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem”.

To właśnie dzięki współpracy z Afryką Nowaka Fundacja Światowe Jamboree zrobiła sztafetę Rowerowe Jamboree do Japonii w roku 2015. W marcu 2016 podczas „Kolosów” zostaliśmy zaproszeni do prezentacji tego projektu, a już pod koniec maja 2017 roku wyruszyło Bike Jamboree dookoła świata.