Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest właśnie na świecach WDPD. Betlejemskie Światło Pokoju i świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.

W Grocie Narodzenia Pańskiego, w Betlejem, płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Już w najbliższy weekend ponad 3400 harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego spotka się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła, aby następnie rozjechać się po Polsce, by podążając za słowami papieża Franciszka „Idź i głoś”, podjąć wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju odbierzemy po słowackiej stronie Tatr – uroczysta Msza Święta odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia o 9:00 w miejscowości Svit.

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym światło. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Światło, które łączy”. Związek Harcerstwa Polskiego razem z Caritas Polska zachęcają do połączenia się w geście pokoju i braterstwa. Wystarczy nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, odebrać Betlejemskie Światło Pokoju i zanieść do swojego domu, aby mogło zagościć na wigilijnym stole.