Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj, 7 czerwca 2018 r. odeszła na wieczną wartę Druhna Honorowa Barbara Wachowicz — przyjaciółka harcerstwa, ceniona polska pisarka, autorka książek, wystaw i spektakli poświęconych wybitnym Polakom, w tym cyklu „Wierna rzeka harcerstwa” i wystawy „Kamyk na szańcu”. Honorowa Obywatelka Warszawy, odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, złotym krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, laską skautową „Niezawodnemu Przyjacielowi”, oraz Orderem Uśmiechu.

Barbara Wachowicz w swoich książkach zawsze podkreślała przywiązanie do Polski, propagowała patriotyzm i rodzime tradycje. Zasłynęła cyklem książek o wybitnych postaciach polskiego harcerstwa, m.in.: „Kamyk na szańcu. Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin” czy Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach Kamieni na szaniec. Dzięki jej gawędom wielcy Polacy, narodowi bohaterowie zstępują z piedestałów, spiżowych pomników, by stać się jednymi z nas.

Wystawa Barbary Wachowicz „Kamyk na szańcu – Opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i jego Bohaterach – Harcerzach Szarych Szeregów” odbyła triumfalną wędrówkę po Polsce. Prezentowała ona we wspaniałej formie ikonograficznej, treściowej, plastycznej najpiękniejsze postacie z dziejów harcerstwa, od jego zarania poprzez Szare Szeregi – po dzisiejszy harcerski plon. W 2015 roku Barbara Wachowicz ofiarowała tę wystawę do zbiorów Muzeum Harcerstwa.

Wśród harcerskiej braci nazywana Druhną Honorową, który to tytuł nadała jej uroczystym aktem 44 Łódzka Drużyna Harcerska „Człapy” im. Janka Bytnara „Rudego”. Pozostawiła w wielu harcerskich środowiskach swój niezatarty ślad w postaci przyjaźni i dobrych wspomnień. Uczyła nas, jak ważna jest pamięć o korzeniach, bez której tracimy tożsamość. W 2003 roku Barbara Wachowicz otrzymała laskę skautową „Niezawodnemu Przyjacielowi”, która jest wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób niebędących członkami ZHP. Została wyróżniona również złotym krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, a miejsce dla Niej będzie w każdym harcerskim kręgu!