Już niecałe dwa miesiące pozostały do kolejnego, już 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej organizowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP. Kielecki Wiatraczek będzie kręcił się przez 10 lipcowych dni – od 12 do 22 lipca.

Festiwal jest otwarty dla wszystkich młodych ludzi o artystycznych zainteresowaniach – tancerzy, muzyków, harcerzy, dla zespołów i solistów. Jednym słowem – dla wszystkich.

A co w programie?

Festiwal kładzie nacisk na szeroko pojętą edukację kulturalną, ale także kulturową. Uzupełniają ją elementy rekreacyjne, bo w końcu Festiwal Harcerski jest częścią #harcerskiegolata.

Na dzień dobry zespoły i soliści wezmą udział w dwóch dniach przeglądów artystycznych. Oceniani będą przez jury w skład którego wejdą uznani artyści – tancerze i muzycy, których życiorysy i dokonania są imponujące. To właśnie w czasie przeglądów rozstrzyga się podział Jodeł – festiwalowych nagród. Laureaci przeglądów wezmą udział w finałowym koncercie w amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach przed 5 tys. publicznością.

Kolejnym bardzo ważnym działaniem będą warsztaty artystyczne, czyli to co przyciąga młodych artystów do Kielc. Pięć dni ciężkiej pracy – godziny spędzone na parkiecie, w studiach muzycznych, hektolitry potu i tony zaangażowania. Wszystko po to by rozwijać swój warsztat artystyczny i z dnia na dzień stawać się lepszym w swoim fachu.

Owoce tego wysiłku będzie można oglądać podczas festiwalowych prezentacji, czyli koncertów. W czasie tegorocznego Festiwalu Harcerskiego odbędzie się siedem koncertów na kieleckim Rynku oraz dwa wielkie widowiska w amfiteatrze „Kadzielnia”.

Jednak 45. Festiwal Harcerski wychodzi poza swoje sztandarowe działania i ma do zaoferowania znacznie więcej.

Ciężkie brzmienia, czyli Młodzi Dobrze ROCKujący po raz trzeci

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi są Młodzi Dobrze ROCKujący, czyli otwarty konkurs muzyczny, w którym mogą wziąć udział zespoły grające szeroko pojętą muzykę rockową. Oprócz samych przeglądów dla rockowych kapel organizowany jest także koncert finałowy oraz Akcja „Największy Zespół Rockowy” – NZR. Jest to działanie wyjątkowe i wyróżniające się tak na tle Festiwalu Harcerskiego. Jest to inicjatywa realizowana z sukcesem od kilku lat, wzbudzająca zainteresowanie uczestników, publiczności oraz ciesząca się przychylnością zaangażowanych w nią gwiazd polskiej sceny muzycznej. W 2017 roku razem z nami – świętokrzyskimi harcerzami i młodzieżowymi muzykami – zagrał Artur Gadowski, lider zespołu IRA.

Szczegółowe informacje na: http://wiatraczek.pl/mlodzi-dobrze-rockujacy/

Młody Film i czym dla ciebie jest Niepodległość?

Dla wszystkich z żyłką filmowca propozycją jest konkurs Młody Film. O co w nim chodzi? O przygotowanie 2-minutowego filmu o określonej tematyce. Rok 2018 jest rokiem ważnych dla ZHP rocznic, a najważniejszą jest stulecie niepodległości Polski. Wielu ludzi chętnie wypowiada się w prasie czy telewizji, mówią jak wygląda, bądź jak powinna wyglądać Polska. Ale my chcielibyśmy dowiedzieć się, jak wygląda Polska widziana oczami młodych ludzi – czy ma coś wspólnego z wydarzeniami sprzed stu lat? Co młodzi sobie w niej cenią, co widzą, kiedy rozglądają się wokół?

Szczegółowe informacje na: mlodyfilm.kielecka.zhp.pl

Czy to już wszystko? Nie.

Tegoroczny 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej to nie tylko 10 dni w lipcu. Uczestnicy Zlotu ZHP w Gdańsku, będą mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda jedna z głównych produkcji Wiatraczka, czyli Koncert „Gospodarze-Gościom”, który na Festiwalu pełni funkcję wydarzenia otwierającego.

Koncert ten, po swojej premierze w Kielcach, zostanie częściowo przeniesiony i powtórzony  dla 15 000 uczestników jubileuszowego Zlotu Stulecia ZHP na Wyspie Sobieszewskiej.

A ty wciąż możesz się zgłosić

Powoli zbliżamy się do zamknięcia zgłoszeń – termin upływa 30 maja. Wciąż jednak jest szansa by samem sprawdzić czym jest TEN Festiwal Harcerski. Przyjedź do nas!