Bardzo często ludzkie życie zależy od świadków zdarzenia. Pierwszych kilka minut decyduje o dalszych losach poszkodowanych. Czas przed przyjazdem karetki jest niezwykle cenny. Dlatego tak ważne jest, aby każdy znał chociaż podstawy udzielania pierwszej pomocy. Harcerze już od najmłodszych lat na zbiórkach, biwakach i rajdach dowiadują się, jak mogą pomóc poszkodowanym.

Podczas harcerskiej drogi nasi podopieczni doskonalą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Część z nich decyduje się działać w harcerskim klubie ratowniczym lub w drużynie specjalnościowej, gdzie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Raz do roku członkowie jednostek specjalnościowych i pasjonaci ratownictwa spotykają się na Ogólnopolskich Zawodach ZHP w Ratownictwie, podczas których mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.

Wiemy, jak ważnym i jak często zaniedbywanym tematem jest pierwsza pomoc. Między innymi poprzez organizację zawodów chcemy propagować ideę niesienia pomocy. Co roku w innej części Polski Harcerska Szkoła Ratownictwa wraz z lokalnymi jednostkami organizuje zawody w ratownictwie, aby zwiększyć wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa. Podczas organizacji zawodów duży nacisk kładziemy na kształtowanie nawyków udzielania pierwszej pomocy w czasie nagłego zagrożenia życia i zdrowia – mówi Klaudia Kuczera, Sekretarz Harcerskiej Szkoły Ratownictwa.

W tym roku w zawodach udział wzięło 13 zespołów na trasie podstawowej i 7 zespołów na trasie zaawansowanej. Ogólnopolskie Zawody ZHP w Ratownictwie nie dotyczą tylko pierwszej pomocy, ale również popularyzują profilaktykę przeciwpożarową i ochronę środowiska. To kształtowanie wśród młodzieży i dorosłych świadomości w zakresie ich roli w budowaniu powszechnego bezpieczeństwa oraz praw i zobowiązań wobec poszkodowanych i zagrożonych ludzi. Rozwijanie wśród młodzieży zachowań opartych na humanitarnych normach moralnych, na kształtowaniu nawyków udzielania pierwszej pomocy w czasie nagłego zagrożenia życia i zdrowia oraz zagrożenia środowiska i mienia.