Dwunastoletni Tobias Flachner zapalił w grocie narodzin Jezusa Chrystusa „Betlejemskie Światło Pokoju 2017”. W najbliższych tygodniach Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane z Austrii do licznych krajów Europy, a także na kontynent amerykański.

Od 31 lat austriackie radio i telewizja ORF w Górnej Austrii organizuje przed Bożym Narodzeniem akcję Betlejemskiego Światła Pokoju, głosząc orędzie pokoju jakie zostało światu ogłoszone przy narodzeniu Chrystusa.

Zapalenie światła pokoju było wspaniałym przeżyciem dla Tobiasza Flachnera, chłopca z Innviertel. Zaprowadził go do groty narodzenia greckokatolicki kapłan, który od oliwnej lampy wiszącej nad gwiazdą (oznacza ona miejsce narodzin Jezusa) zapalił świecę, a następnie specjalny lampion.

„To było bardzo ekscytujące. Ponadto wyobrażałem sobie, że grota narodzenia jest o wiele większa” – chłopiec opisał swoje wrażenia.

Dzięki wsparciu austriackich linii lotniczych Austrian Airlines Betlejemskie Światło Pokoju z Izraela dotarło do Austrii. Podczas lotu świecący symbol Bożego Narodzenia znajdował się w ogniotrwałym specjalnym pojemniku. Najważniejszym wydarzeniem dla Tobiasza będzie przekazanie „Betlejemskiego Światła Pokoju” papieżowi Franciszkowi 13 grudnia br. Ojciec Święty otrzyma symbol świątecznego pokoju podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie.

Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Do Polski Światło przybędzie 16 grudnia i przekazane zostanie harcerkom i harcerzom z ZHP w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach w czasie Mszy Świętej o godz. 23.00