19-21 maja 2017 r. odbyła się XXII Ogólnopolska Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę. Ponad 320 harcerzy, instruktorów i skautów spotkało się na jasnogórskich błoniach, by wspólnie dać świadectwo zawarte w haśle tegorocznej pielgrzymi „ZAUFAJ PANU JUŻ DZIŚ!”.

Pielgrzymka to nie tylko wędrówka, to przede wszystkim podróż w głąb siebie. Już po raz dwudziesty drugi, zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy ZHP spotkali się w jasnogórskim sanktuarium, alby spoglądając w oblicze Matki, powtórzyć: Jestem, Pamiętam, Czuwam…

Pielgrzymkowy czas to dobry moment na podsumowanie harcerskiej służby. Na tegoroczną pielgrzymkę oprócz harcerzy z Polski przybyli również harcerze z Francji oraz ks. Jacques Gagey, kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS).

W piątek po przyjeździe na miejsce pielgrzymki uczestnicy po zakwaterowaniu wzięli udział w Apelu Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu, następnie wyruszyli ulicami miasta na Drogę Światła, która prowadziła na czuwanie modlitewne do Doliny Miłosierdzia w Częstochowie. Adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi pozwoliła na osobiste spotkanie z Jezusem. Sobota rozpoczęła się uroczystym apelem po którym odbyła się Mszą Święta w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem Ks. Józefa Nowakowskiego, który przywiózł z Torunia relikwie błogosławionego patrona polskich harcerzy Ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Kazanie wygłosił nasz specjalny gość Ks. Jacques Gagey zachęcając nas do dawania świadectwa i pracy nad sobą. W południe rozpoczęła się gra terenowa w pionach metodycznych i spotkanie instruktorów z kapelanem ICCS. Późnym popołudniem pielgrzymi spotkali się w sali O. Kordeckiego na Jasnej Górze by obejrzeć film, który przybliżył tajemnice objawień Matki Bożej w Fatimie. W tym roku przypada 100 rocznica objawienia się Matki Bożej trójce pastuszków w Fatimie, w Portugalii. Sobotę zakończyliśmy wspólnym harcerskim ogniskiem i Apelem Jasnogórskim. Niedziela była ostatnim dniem pielgrzymowania. O 9.30 uczestnicy wzięli udział w Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, Ordynariusz Diecezji Częstochowskiej, kazanie wygłosił Naczelny Kapelan ZHP Ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC. Kaznodzieja zaznaczył, że na Jasną Górę harcerze pielgrzymują, aby pogłębić wiarę potrzebną do służby Bogu, aby wsłuchać się w „bijące serce narodu”, by służyć Ojczyźnie i by spotkać Bliźnich, którym służą wykorzystując metodę harcerską.

Razem z druhną Naczelnik ZHP hm. Małgorzatą Sinicą, zastępcą naczelnika hm. Krzysztofem Budzińskim zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy i seniorzy ZHP dziękowali Bogu za Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, w czasie których pełnili służbę oraz wypraszali błogosławieństwo Boże na dalszy czas pracy harcerskiej w drużynach. Po Mszy św. harcerscy pielgrzymi zawiązali pożegnalny krąg i odśpiewaniem modlitwy harcerskiej zakończyli 22. Pielgrzymkę ZHP na Jasną Górę.