W dniach 19 – 21 maja 2017 r. odbywał się XL Ogólnopolski Harcerski Rajd „Wisła”, w którym udział wzięło 946 zuchów, harcerzy i instruktorów.

Uczestnicy rajdu mieli do wyboru jedną z ośmiu tras, które wiodły szlakami Mazowsza. Trasy były zróżnicowane pod względem wieku uczestników, jak również tematyki. Pierwsza trasa przeznaczona była wyłącznie dla zuchów i nosiła tytuł „Z biegiem Wisły”. Trasa druga przebiegała pod hasłem „Na słowiańskim szlaku” i w formie zabawy i nauki przypominała życie, obyczaje, zajęcia pierwszych Słowian. Zupełnie odmienna tematyka podjęta została na trasie trzeciej „Apokalipsa 2040”. Tu dominowała wizja katastrofalnej przyszłości, a całkowitej zagładzie mogli zapobiec jedynie uczestnicy rajdu, wykonując kolejne zadania. „Ciuchcią do Wisły” to tytuł czwartej trasy, która rozpoczynała się w najpiękniejszych zakątkach ziemi sochaczewskiej. Trasa piąta i szósta przeznaczone były dla harcerzy starszych i nosiły tytuły: „Szlakiem mazowieckich tajemnic” oraz „Trasa sekretów mazowieckiej przeszłości”. Ścieżki biorących w nich udział patroli wciąż się przecinały, pozwalając na wchodzenie w interakcje, ale także proponując zupełnie odmienne zadania. „Cud nad Wisłą – nie prawdziwa historia” to temat siódmej trasy. Tu panował klimat czasów wojny polsko-bolszewickiej i dominowała postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dla najstarszych, dla instruktorów przeznaczona została trasa ósma „Pod prąd”. Rozpoczynała się ona w Płocku, zatem była okazją do zwiedzenia interesujących miejsc. W kolejnym dniu nie zabrakło także wędrówki leśnymi szlakami. Na wszystkich trasach wyznaczone były punkty, które sprawdzały harcerską i turystyczną wiedzę i umiejętności, ucząc poprzez zabawę i bawiąc poprzez naukę.

Był to 40. Jubileuszowy Rajd, zatem nie mogło zabraknąć wyjątkowych elementów. W sobotę członkowie każdego patrolu meldującego się po wykonaniu rajdowych zadań w bazie harcerskiej w Gorzewie otrzymywali okolicznościowe koszulki ufundowane przez PKN ORLEN. Pięknie prezentowało się w nich blisko tysiąc uczestników Rajdu Wisła podczas wieczornego koncertu zespołu Bayer Full.

Rajd Wisła to impreza harcerska, stąd też nie zabrakło na niej również harcerskiej obrzędowości. W sobotni wieczór uczestnicy tras spotkali się najpierw na ogniskach we własnym gronie, a potem prowadzeni przez komendanta trasy idącego z zapaloną pochodnią przeszli na plac, gdzie spotkali się wszyscy. Tu odbył się obrzęd ogniobrania połączony z montażem słowno-muzycznym nawiązującym do roku rzeki Wisły. Przedstawiciele wszystkich tras czytali opowieść o ośmiu siostrach, które zamieniły się w dopływy Wisły, spotkały swą matkę i na zawsze pozostały na mazowieckiej ziemi. Komendanci tras od pochodni, z którymi przyszli odpalali poszczególne dopływy. Na zakończenie drugiego dnia rajdu czekała na wszystkich niespodzianka – pokaz laserów.

W niedzielę odbył się apel, który stanowił podsumowanie rywalizacji. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: hm. Grzegorz Woźniak – członek Głównej Kwatery ZHP, Roman Siemiątkowski Zastępca Prezydenta Miasta Płocka, Mariusz Bieniek Starosta Płocki, Krzysztof Wiśniewski Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie, Zbigniew Kruszewski Rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, Mirosław Krysiak Wójt Gminy Nowy Duninów, Zbigniew Białecki Wójt Gminy Łąck, Edmund Zieliński – Wójt Gminy Gostynin, przedstawiciele nadleśnictwa oraz władz ZHP. Były odznaczenia, podziękowania i oczywiście nagrody i puchary dla najlepszych patroli.

XL Jubileuszowy Ogólnopolski Harcerski Rajd Wisła powoli przechodzi do historii. Jego uczestnicy długo jednak będą pamiętać te wspaniałe przeżycia, rywalizację, ogniska, wyjątkową atmosferę, którą potrafią stworzyć tylko harcerze. W tym roku również pogoda była sprzymierzeńcem organizatorów. Blisko tysiąc uczestników bezpiecznie spędziło trzy rajdowe dni i noce i pożegnało się w niedzielę, odśpiewując hymn Chorągwi Mazowieckiej ZHP.