Od 1 do 4 czerwca 2017 r. po raz 59 harcerze spotkali się na Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim, którego organizatorem jak zawsze był Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Chorągiew Kielecka ZHP im. Stefana Żeromskiego.

Na szlaki Gór Świętokrzyskich wyruszyło 8 tras zagospodarowanych, biwakowych, trasa zuchowa, pokoleniowa i trasa zlotowa dla seniorów. W tegorocznym rajdzie wzięło udział ponad 840 osób. Rajdowicze przemierzali Góry Świętokrzyskie, wykonywali zadania rajdowe i pokonywali trudności i własne słabości. Wieczorami na poszczególnych trasach odbywały się harcerskie ogniska z piosenką i prezentacjami patroli.

Zwieńczeniem rajdu był zlot 3 i 4 czerwca 2017 r. w gościnnym Bodzentynie. Pierwszy dzień zlotu odbył się przy ruinach zamku w Bodzentynie, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji zlotowych takich jak: strzelnica air soft, mecz piłki nożnej, zabawy z koralikami, gry planszowe, kiermasze oraz poczęstunek z potrawami regionalnymi przygotowany przez gospodarzy. Po południu odbyły się prezentacje tras na scenie zlotu, były śpiewy, pląsy, okrzyki i mnóstwo radości. Pierwszy dzień zlotu zakończył koncert w którym wzięli udział laureaci tegorocznego V Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „ Harcogranie” w Starachowicach. Gwiazdą wieczoru był zespół „ Miłość jest przereklamowana”.

Na apelu kończącym rajd były obecne władze harcerskie z członkiem Rady Naczelnej ZHP hm. Piotrem Wychowańcem, oraz członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP hm. Maciejem Wlazło. Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP , Rady Chorągwi i Chorągwianej Komisji Rewizyjnej pod dowództwem komendanta hm. Tomasz Rejmera i przewodniczącego Rady Chorągwi Kieleckiej hm. Lucjana Pietrzczyka.

Rajd był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu „Świętokrzyska Sieć Świetlic Podwórkowych” oraz Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

Już za rok zapraszamy na jubileuszowy 60. Harcerski Rajd Świętokrzyski ze zlotem w Starachowicach.