Start Aktualności Wydział Zagraniczny dyskutował o priorytetach

Wydział Zagraniczny dyskutował o priorytetach

Wydział Zagraniczny dyskutował o priorytetach

14 stycznia w Warszawie miała miejsce zbiórka Wydziału Zagranicznego GK. Wzięło w niej udział 17 osób. Spotkanie prowadził członek Głównej Kwatery odpowiedzialny za obszar międzynarodowy, komisarz zagraniczny hm. Karol Gzyl.

Po raz pierwszy w tym gronie zasiadła nowa komisarka zagraniczna, dotychczasowa pełnomocniczka KCh Kujawsko-Pomorskiej ds. zagranicznych, phm. Monika Grądecka. Kompletu „komisarzy” dopełniła  hm. Teresa Tarkowska-Dudek, sekretarz zagraniczna ds. ISGF, która w bieżącej kadencji pełni funkcję przewodniczącej subregionu Europy Środkowej ISGF.

Dwie ostatnio (w październiku 2016) mianowane instruktorki WZA hm. Justyna Kowalska i phm. Melania Kujawa otrzymały plakietki Głównej Kwatery.

Uczestniczy zapoznali się z aktualnymi problemami ZHP oraz aktualnościami WOSM, WAGGGS i ISGF – służyły temu relacje z ubiegłorocznych konferencji europejskich tych organizacji w Oslo i Tours. Uzbrojeni w wiedzę o tym, co ważnego z ZHP i w regionie europejskim przystąpili do dyskusji na temat priorytetów polityki zagranicznej Związku i najważniejszych zadań wydziału.

Jak można było oczekiwać, zważywszy na liczne i różnorodne grono obecnych, ten punkt programu wywołał wiele pogłębionych dyskusji na temat tak fundamentalnych pojęć, jak czym jest, a czym nie jest współpraca zagraniczna w ZHP, kto odpowiada za wymiar międzynarodowy programu ZHP, jakim celom powinno służyć angażowanie się ZHP w działalność środowisk harcerskich za granicą, czy jak wykorzystać potencjał Związku zgromadzony w toku prac nad promocją kandydatury Jamboree 2023 wśród władz organizacji skautowych. Rozmawialiśmy także o dostosowaniu struktury wydziału do nowych zadań.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez czeski Instytut Skautowy w ramach projektu „Piętno totalitaryzmu” oraz „Rok Iwanczeny”.

Pracę rozpoczętą na zbiórce kontynuujemy, jej efektem będzie manifest „Zadania współpracy zagranicznej ZHP” oraz szczegółowy plan pracy wydziału na najbliższy rok.