Najmłodsi też mogą uratować komuś życie – czasami mała rzecz, jak wykonanie telefonu na numer alarmowy może mieć olbrzymie znaczenie. Doskonale wiedzą o tym zuchy z 12 GZ “Gwiezdne ludki” z Hufca Radomsko, które uczestniczyły w trzeciej edycji warsztatów z udzielania pierwszej pomocy “Popatrz, pomyśl, działaj”. W tym roku udało przeszkolić się aż 60 dzieci!

Podczas warsztatów dzieci wzięły udział w trzech blokach programowych, podczas których poznały znaki substancji niebezpiecznych czy skład apteczki. Każde dziecko przypomniało sobie numery alarmowe oraz to, jakie informację należy podać przy wzywaniu pogotowia. Nie zabrakło ćwiczeń dotyczących klasyfikacji urazów. Rozmawialiśmy na temat złamań, oparzeń, odmrożeń, omdleń i ran. Każdy uczestnik warsztatów nauczył się jak poprawnie układać poszkodowanego w pozycji bocznej i jak prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.” – mówi Oliwia Bugajczyk koordynatorka warsztatów.

Jedną z rzeczy, których uczymy naszych podopiecznych, jest właśnie udzielanie pierwszej pomocy. Na warsztatach organizowanych przez 12 GZ “Gwiezdne ludki” oraz Hufiec ZHP Radomsko oprócz zajęć z udzielania pierwszej pomocy, poświęcono czas również na poznawanie znaków substancji niebezpiecznych oraz rozmowę o innych zagrożeniach, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. Pierwsza pomoc to nie tylko nauka tego, jak opatrzyć ranę, ale również (a może przede wszystkim) nauka zachowań i zwrócenie uwagi najmłodszych na to, żeby gdy zobaczą osobę, która potrzebuje pomocy: popatrzyli, pomyśleli i działali!

Dzisiejsze harcerstwo kształtuje wychowanków na dzielnych i zaradnych ludzi, którzy potrafią radzić sobie w każdej sytuacji. Takich, którzy potrafią udzielić pomocy w trudnych momentach. Ważnym aspektem harcerskiego wychowania jest uczenie w działaniu. Funkcjonując w grupie rówieśniczej, młody człowiek przygotowuje się do dorosłości – nabywa sprawności na całe życie.