Dobiegło końca głosowanie na akcje konkursowe w ramach konkursu „Myśl globalnie, działaj lokalnie” z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej. Zgłoszone działania zostały także ocenione przez zespół projektu „Aktywni Obywatele Świata”. Ostateczne wyniki prezentujemy poniżej.

Kategoria przyroda:
I. 2 Buska Ratownicza Drużyna Wędrownicza im. hm. Leszka Marcińca (Hufiec ZHP Busko Zdrój 1000-lecia Państwa Polskiego) – „H20 – ważna każda kropla”

II. 17DH “Salamandra” Zastęp Wędrowniczy “Naznaczeni” (Hufiec ZHP Ziemi Rybnickiej im. Józefa Pukowca) – „Dzieci Ptakom”

Kategoria społeczeństwo:

I. Patrol „Bractwo Krwi” (Hufiec ZHP Konin im. Szarych Szeregów)  – „Nie bądź żyła oddaj krew”

II. 100 Gdańska Drużyna Wędrownicza „Somnium” (Hufiec ZHP Gdańsk Portowa) – „Harcerstwo mam we krwi”

III. 11 DH Szafirowe Szeregi im. rtm. Witolda Pileckiego (Hufiec ZHP Czarna Woda) – „Zagrożenia współczesnego świata”

IV.  7 Podlaska Drużyna Harcerska (Hufiec ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach) – „Globalizacja w Żeliszewie Podkościelnym”

V. Drużyna „Ignis” (Hufiec ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej”) – „Budujmy szacunek”

VI.  Zastęp „Barszcze” (Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów) – „Ucz się efektywnie”

Zachęcamy uczestników do sprawdzenia skrzynek mailowych, gdzie zostanie przekazana informacja na temat nagród. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy poświęcili czas na edukację globalną!

19. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej była obchodzona w dniach 18 – 26 listopada. Hasło tegorocznej edycji TEG to: Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas! Inicjatorem i koordynatorem europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej jest, tradycyjnie już, Grupa Zagranica.  Hasło Tygodnia Edukacji Globalnej wybierane jest na corocznym spotkaniu Sieci Koordynatorów i Koordynatorek Edukacji Globalnej, działającej przy Centrum Północ-Południe Rady Europy. Na wybór tego właśnie tematu wpłynęła potrzeba dalszej promocji agendy Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej w 2015 roku przez ONZ. Cele w tym roku obchodziły swoje drugie urodziny. Czas mija szybko, a społeczność międzynarodowa ma nadal bardzo dużo do zrobienia, by zbliżyć się do realizacji 17 Celów, zapisanych w tak zwanej „Agendzie 2030″. Warto więc w ramach tegorocznych działań skierowanych do młodych ludzi, skupić się na tym, jakich wyzwań dotyczą Cele Zrównoważonego Rozwoju i jakie mamy wszyscy i wszystkie powinności wobec ich realizacji.