W Pucku trwa właśnie 3-dniowe szkolenie „Bilans 2016 – zamknięcie rachunkowe i podatkowe roku w fundacjach, stowarzyszeniach i innych organizacjach pozarządowych”.

49 przedstawicieli, 19 Jednostek ZHP od wczoraj bierze udział w szkoleniu. Wśród uczestników są komendanci i skarbnicy chorągwi, reprezentant CKR i chorągwianych Komisji Rewizyjnych, przedstawiciele GK, kierownicy jednostek organizacyjnych podległych i zależnych ZHP oraz szerokie grono księgowe.

Uczestników oficjalnie powitał Skarbnik ZHP hm. Paweł Chmielewski, Główna Księgowa ZHP Hanna Opasińska, Komendant Chorągwi Gdańskiej hm. Artur Glebko oraz kierownik HOM Sławomir Dębicki.

Pierwszego dnia omawiano i analizowano kontrole, jakie zostały przeprowadzone w chorągwiach, m.in. z NIK, Urzędów Wojewódzkich. Komendant oraz Skarbnik Chorągwi Gdańskiej omówili funkcjonowanie Fundacji Rozwoju ZHP Chorągwi Gdańskiej. Na zakończenie dnia hm. Andrzej Rybus-Tołłoczko omówił nowe wzory ofert i ramowych umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

Odbyła się także prezentacja przedstawicieli chorągwi gdańskiej – na temat aktualnych i planowanych inwestycji chorągwi. Chwilę później kilkugodzinny wykład rozpoczął pan Przemysław Karwowski – biegły rewident PERFECTUM-AUDIT.  Jak zapowiedział, przygotował dla uczestników informacje o zmianach w prawie, case study oraz wiele księgowych ciekawostek