W weekend 20-21 października harcerze ze Szczecinka przeprowadzili akcję „Szczecinek daje włos!”, której celem jest wsparcie kobiet zmagających się z chorobą nowotworową. Osoby u których zdiagnozowany zostaje rak wiedzą, że  jednym z powikłań leczenia może być utrata włosów i często wahają się czy rozpocząć terapię. W Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ. Kobiety, które zmagają się z nowotworem, często nie mogą pozwolić sobie na jej zakup. Fundacja Rak’n’Roll zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych. Jednym z przedsięwzięć, które koordynuje Fundacja jest akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może je przekazać na szczytny cel – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii.

W zeszłym roku trafiłam na zdjęcia kilku harcerek, które w mundurach oddały włos na Fundację Rak’n’Roll. Pomyślałam wtedy, czemu nie zrobić takiej akcji u mnie, w Szczecinku? Trochę to trwało, bo pomysł rozwijał się w mojej głowie kilka miesięcy, nim zaproponowałam organizację takiego wydarzenia wędrownikom z 47 SDW PANGEA. A, że lubię działać na większą skalę, to stwierdziłam, że można zaprosić do tego projektu mieszkańców miasta. Tym bardziej że przed wakacjami dziewczynki z jednej ze szkół podstawowych przeprowadziły podobne cięcie, więc sama idea oddawania włosów była już w Szczecinku znana – mówi koordynatorka akcji podharcmistrzyni Anna Kłos.

W akcję zaangażowały się również nauczycielki i uczennice klasy o profilu technik usług fryzjerskich z Zespołu Szkół Nr 2 oraz fryzjerka z prywatnego zakładu. To one dbały o to, żeby włosy były ścinane w odpowiedni sposób. Zebrane włosy zostały przekazane fundacji, a następnie powędrowały do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Gotowe peruki przekazywane są za darmo kobietom, które walczą z rakiem. W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona – każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd, chce zrobić coś dobrego dla innych. W Szczecinku znalazły się aż 33 osoby, które w sumie przekazały 55 metrów warkocza.

„Szczecinek daje włos!” to nie tylko zbiórka włosów. Dzień wcześniej zorganizowano spotkanie profilaktyczne, podczas którego zaproszeni goście opowiedzieli o profilaktyce i leczeniu nowotworów. Od samego początku celem fundacji Rak’n’Roll było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej i przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce. Taki cel miała też akcja zorganizowana przez harcerzy ze Szczecinka. Dzięki działaniom fundacji Rak’n’Roll kobiety chore na raka jeszcze bardziej walczą o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie i leczyć się świadomiej. A dzięki akcji jak „Szczecinek daje włos!” kobiety walczące z nowotworem mogą dostać perukę, wyglądać znacznie lepiej i mieć więcej siły w drodze do zdrowia.