30 października marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z harcerkami i harcerzami z Hufca ZHP Tuchola, Hufca ZHP Chojnice oraz Hufca ZHP Koronowo, aby na ich ręce złożyć podziękowania dla wszystkich harcerzy i instruktorów, którzy pomagali w usuwaniu skutków sierpniowych nawałnic. Udział harcerzy z tych hufców był wyjątkowy, ponieważ nie tylko pełnili oni służbę, ale także koordynowali pracę harcerzy i wolontariuszy na terenach dotkniętych kataklizmem.

Gdy do środowisk harcerskich dotarły informacje o skutkach niszczycielskiej nawałnicy, ponad 800 harcerek, harcerzy i instruktorów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego ruszyło, by nieść bezinteresowną pomoc tym, którzy jej potrzebowali. Harcerze pełnili służbę, pomagali w usunięciu skutków kataklizmu. Każda miejscowość potrzebowała innej pomocy. Harcerze m.in. pomagali w usuwaniu połamanych konarów, dostarczali potrzebującym rodzinom artykuły żywnościowe, koordynowali żywienie wolontariuszy. Wspierali służby mundurowe w zarządzaniu kryzysowym oraz przekazywaniu informacji. Przez cały czas trwania służby byli dokładnie tam, gdzie potrzebna była ich pomoc.

Dzisiaj harcerki i harcerze z Hufca ZHP Tuchola, Hufca ZHP Chojnice oraz Hufca ZHP Koronowo wzięli udział w spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, który złożył na ich ręce symboliczne podziękowanie za poświęcony przez harcerską społeczność czas i zaangażowanie. Podkreślił, że to dzięki harcerskiej służbie mieszkańcy regionów Polski dotkniętych kataklizmem mogli uporać się z jego skutkami.

Harcerki i harcerze działają, pełnią służbę. Często są cichymi bohaterami, podczas niejednokrotnie ciężkich dni. Bezinteresowna pomoc towarzyszy harcerzom na co dzień, jest ona wielką wartością i nieodłącznym elementem harcerskiego wychowania. Już od najmłodszych lat harcerki i harcerze wiedzą, że pomagając, ofiarujemy swój czas, a w zamian otrzymujemy znacznie więcej – poczucie dobrze wykonanej służby.