Harcerskie pozdrowienie już za miesiąc może znaleźć się w przestrzeni kosmicznej. Wszystko dzięki aparaturze naukowej skonstruowanej między innymi przez instruktorów ZHP.

Dwóch instruktorów z Chorągwi Dolnośląskiej: phm. Jędrzej Kowalewski oraz pwd. Maksymilian Żurman, w ramach działalności w zespole projektu DREAM bierze udział w prestiżowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie REXUS/BEXUS. Program ten umożliwia wysłanie własnego eksperymentu naukowego w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety suborbitalnej. Ich urządzenie ma sprawdzić jak wiercić w asteroidach, co da podwaliny do kosmicznego górnictwa.

Kosmiczna ekipa projektu DREAM zbiera pieniądze na portalu crowdfundingowym, gdzie każdy może dołożyć swoją cegiełkę do kosztów wyjazdów całego zespołu na koło podbiegunowe, skąd 13 marca wystrzelona zostanie rakieta z eksperymentem.

Jeśli na portalu zbierze się 1000 zł  z wpłat od harcerzy, na eksperymencie zostanie wygrawerowany napis „CZUWAJ!” oraz logo ZHP. Dzięki temu nasze harcerskie pozdrowienie znajdzie się w przestrzeni kosmicznej.

Harcerscy autorzy projektu zachęcają do wpłat na: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1170,projekt-dream oraz proszą o dopisek w swoim loginie o treści „_harc” – dzięki temu łatwo zostaną zidentyfikowane wpłaty od harcerzy.

Urządzenie, które leci w kosmos to pierwsza polska kosmiczna wiertarka, a o tym jak przez dwa lata powstawała we wrocławskich laboratoriach, przeczytać można na stronie projektu oraz na fanpage’u projektu.

Warto podkreślić, że to nie pierwsze takie wydarzenie! W październiku 2015, w innym projekcie kosmicznym (projekt FREDE), w którym brał udział phm. Jędrzej Kowalewski, na krawędź kosmosu wysłany został pierwszy naramiennik kosmiczny w historii. Jego właściciel cieszy się teraz posiadaniem pierwszego kosmicznego Naramiennika.