Zakończyło się Harcerskie Lato 2017 – czas podsumowania całorocznej pracy jednostek i przeżywania harcerskich przygód. Jak co roku wakacje obfitowały w wiele wydarzeń. Poznajcie główne wydarzenia tegorocznego Harcerskiego Lata:

Rajd Odkrywców 2017

Przez 5 dni harcerskiego lata uczestnicy Rajdu Odkrywców 2017 z ogromnym zaangażowaniem starali się pozyskać jak najwięcej informacji, by rozwiązać liczne zagadki historyczne. Patrole z całej Polski w celu lepszej komunikacji i skoordynowania swoich działań zakładały grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych i tam wymieniały cenne informacje pozyskane ze spotkań z pasjonatami historii, przewodnikami miejskimi i członkami lokalnych stowarzyszeń.

W czasie kilku rajdowych dni młodzi odkrywcy mogli nabyć cenne umiejętności, które wykorzystają na swoim terenie, szukając niewyjaśnionych dotąd zagadek historycznych i organizując własne ekspedycje. Pobyt na Dolnym Śląsku był także czasem bliższego poznania walorów turystycznych tego regionu. Pomocna okazała się Aplikacja Rajd Odkrywców, dzięki niej harcerze mogli zlokalizować i łatwo trafić do największych perełek na obszarze rajdowym przy pomocy swoich telefonów.

XLVI Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki

Od 10 do 16 lipca na polach Bitwy pod Grunwaldem odbył się Ogólnopolski  Zlot Grunwaldzki w którym wzięło udział ponad 1300 harcerzy i harcerek z całej Polski.

Fabuła XLVI Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego była iście rycerska, co można było zauważyć na podobozie harcerskim, który na tydzień zmienił się w wioskę rycerską z XV wieku, w której można było spotkać uczestników i kadrę zlotu odzianych w stroje z tamtej epoki. Głównym założeniem zlotu był powrót do korzeni, do ideałów i wzorców rycerskich takich jak Zawisza Czarny z Garbowa. Przez cały zlotowy tydzień uczestnicy mieli zapewnioną moc atrakcji, takich jak wędrówki zlotowe, turnieje gniazd, festiwal kolorów czy inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

44. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2017

Od 13 do 22 lipca Kielce zostały opanowane przez harcerzy i młodych artystów. Kolorowy, radosny, roztańczony i rozśpiewany czas podsumował koncert w niepowtarzalnym amfiteatrze “Kadzielnia”.

W wydarzeniu, odbywającym się w terminie 13-23 lipca, udział wzięło 921 uczestników z 4 krajów (Armenia, Kanada, Polska, Ukraina): 450 z nich uczestniczyło w koncercie “Gospodarze Gościom”, 471 w przeglądach, warsztatach i innych koncertach. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej to wielowymiarowe wydarzenie. Składają się na nie warsztaty artystyczne, przeglądy festiwalowe, koncerty w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni, 8 koncertów na kieleckim Rynku, Miasteczko Festiwalowe, Festiwalowe Biuro Turystyczne.

Udział polskiej reprezentacji w 15. Światowym MOOT Skautowym

Ponad 100 harcerzy i harcerek z całej Polski wzięło udział w 15. Światowym MOOT Skautowym, który odbył się na Islandii w terminie od 25 lipca do 2 sierpnia. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem zlotu polska reprezentacja spotkała się w Ambasadzie Polski w Reykjaviku. Następnego dnia o poranku odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia zlotu. Pierwszą częścią wydarzenia były wyprawy w jednym z dziesięciu punktów ekspedycyjnych. Po skończonych ekspedycjach uczestnicy udali się do centrum skautowego w Ulfljotsvatn gdzie miał miejsce zlot wszystkich uczestników MOOT.

Światowy Moot Skautowy to zlot wędrowników i młodych instruktorów z całego świata. Wydarzenie odbywa się co 4 lata i jest odpowiednikiem Światowego Jamboree Skautowego dla osób w wieku 18-25 lat.

XXVI Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP

W dniach 17-20 sierpnia w Toruniu odbył się XXVI Ogólnopolski Złaz Seniorów ZHP. Seniorzy swój złaz oficjalnie rozpoczęli sobotnim apelem, po którym udali się na zwiedzanie Torunia. A wieczorem uczestniczyli w ognisku „Historia piosenką pisana”.

W sobotę seniorzy mieli okazję zwiedzić województwo kujawsko-pomorskie – udali się na wycieczki m.in. do Chełmży, Grudziądza czy Ciechocinka. Oprócz poznawania okoli Torunia, seniorzy ZHP mieli czas na wymianę wspomnień i integrację.

5. Zlot Kadry ZHP

Zlot Kadry to 5 dni warsztatów, szkoleń i zajęć programowych. W tym roku uczestnicy zlotu spotkali się w kieleckiej Tokarni.

W ciągu tych kilku dni każdy uczestnik nawiązał wiele przyjaźni, rozwinął swoje umiejętności, miał możliwość sprawdzenia się w działaniu. W zlocie uczestniczyli instruktorzy każdego szczebla organizacji – drużynowi, komendanci szczepów, komendanci hufców, instruktorzy chorągwi oraz władze centralne. Łącznie blisko 250 osób. Właśnie w ten sposób zostanie spełniony cel zlotu – tworzenie lepszej organizacji poprzez podnoszenie kompetencji jej liderów.

Zlot kadry jest największą akcją szkoleniową ZHP. Odbywa się co 2 lata, a najbliższa edycja już w 2019 roku.

Wędrownicza Watra 2017

Od 19 do 27 sierpnia w Olchowcu odbyła się 15. jubileuszowa Wędrownicza Watra, w której udział wzięło prawie 1000 osób z całej Polski.

Wędrownicza Watra składa się z 2 części. Pierwsza część – wędrówki – to czas, kiedy patrol uczestniczy w wybranej przez siebie trasie (najlepsze środowiska wędrownicze co roku przygotowują trasy w różnych miejscach naszego kraju). Drugą częścią jest zlot, podczas którego uczestnicy spotykają się w jednym miejscu, prowadzą własne zajęcia oraz biorą udział w programie przygotowanym przez organizatorów.

“Bądź zmianą” – hasło tegorocznej Wędrowniczej Watry inspirowane było słowami Mahatma Gandhi „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Hasło miało zachęcać wędrowników do pracy nad sobą, nieustannego w rozwoju i doskonalenia się.