Start Aktualności Pierwsze CZUWAJ! w kosmosie

Pierwsze CZUWAJ! w kosmosie

Pierwsze CZUWAJ! w kosmosie

Harcerskie “Czuwaj!” już jutro w kosmosie. Dzięki wsparciu m.in. harcerzy i harcerek, eksperyment z harcerskim pozdrowieniem stoi już na wyrzutni rakietowej gotowy do startu.

Urządzenie, które leci w kosmos to pierwsza polska kosmiczna wiertarka. Jednocześnie, wygrawerowane na nim logo ZHP i hasło: „Czuwaj!” jest pierwszym harcerskim pozdrowieniem w kosmosie! O tym jak przez dwa lata projekt powstawał we wrocławskich laboratoriach, przeczytać można na stronie projektu oraz na fanpage’u projektu.

Dwóch instruktorów z Chorągwi Dolnośląskiej: phm. Jędrzej Kowalewski oraz pwd. Maksymilian Żurman, w ramach działalności w zespole projektu DREAM bierze udział w prestiżowym programie Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie REXUS/BEXUS. Program ten umożliwia wysłanie własnego eksperymentu naukowego w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety suborbitalnej. Ich urządzenie ma sprawdzić jak wiercić w asteroidach, co da podwaliny do kosmicznego górnictwa.

Trwa ostatnie odliczanie do startu. Start rakiety planowany jest na godzinę 12:00 i będzie można go śledzić na stronie SSC Esrange Space Center.

Więcej informacji na stronie DREAM Project.