W miniony weekend na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie odbyło się ostatnie już spotkanie Zespołu Projektu „Jamboree 2023”. Członkowie tego zespołu od prawie 3 lat przygotowują kandydaturę Polski do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023. Setki godzin pracy, tysiące przejechanych kilometrów po to, aby w 2023 roku gościć w Polsce 50 tysięcy skautów z całego świata.

Spotkanie było czasem refleksji nad dotychczasową pracą zespołu, ale i planowania ostatnich dni przed Światową Konferencją Skautową w Baku,  która 16 sierpnia zdecyduje o tym, czy Jamboree odbędzie się w Polsce, czy w Korei.

Podczas weekendowego spotkania prawie 50 członków projektu zastanawiało się nad tym, jak kandydatura wpłynęła na naszą organizację – co zyskaliśmy podczas tych prawie 3 lat. To właśnie dzięki przygotowywaniu kandydatury Związek Harcerstwa Polskiego przeszedł międzynarodowy audyt GSAT. Kandydatura dała nam również możliwość poszerzenia oferty programowej o projekty WOSM takie, jak Messengers of Peace, Safe from Harm czy The Scouts of the World Award. Kolejnym punktem spotkania był warsztat rozwoju osobistego członków JPT „Wolontariusz w projekcie”, podczas którego uczestnicy zastanawiali się co im, jako instruktorom, dał udział w projekcie – jak projekt wpłynął na ich harcerski rozwój.

W projekcie Jamboree 2023 pracowało 11 grup roboczych, które zajmowały się poszczególnymi aspektami przygotowania naszej kandydatury. Na ostatni spotkaniu Sparkmakerów nie mogło więc zabraknąć podsumowania działań właśnie tych grup. Był to czas, w którym członkowie poszczególnych grup rozmawiali o tym, co ich zdaniem udało zrealizować się na naprawdę wysokim poziomie, a co można było zrobić jeszcze lepiej.

Zostały niecałe 2 miesiące do głosowania na konferencji w Baku. To tam zapadnie decyzja, czy to Polska będzie gospodarzem 25th World Scout Jamboree 2023. Zespół projektowy powoli kończy swoje działanie, ale dorobek wiedzy i doświadczenia, jakie zdobyliśmy podczas przygotowywania kandydatury z całą pewnością wzbogacił ZHP.