Ponad 100 lat historii polskiego harcerstwa poznają członkowie największej organizacji skautowej w Rumunii – Cercetașii României. Na ich organizowanym co kilka lat spotkaniu, krajowym jamboree RoJAM, na które przybyło 1,8 tys. uczestników, do 15 sierpnia prezentowana jest wystawa przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez Muzeum Harcerstwa. 

Ekspozycja jest prezentowana na krajowym jamboree w Cristian koło Braszowa. Przybliża tradycje polskiego skautingu, jego początki i postacie założycieli oraz dokonania na arenie międzynarodowej. Twórcy wystawy wiele uwagi poświęcili udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii i niepodległości Polski. Rumuńscy i zagraniczni skauci dowiedzą się z niej m.in. o udziale polskich kolegów w Legionach, ich walce w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków. Ekspozycja, prezentowana w językach rumuńskim i angielskim, podkreśla fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.

– Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała także związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree  – podkreśla Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jednej z 24 takich placówek na świecie, podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

– Dzięki dostępowi do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych zdjęć i publikacji, które pokazują te karty wspólnej skautowej historii. Wystawa jest także wstępem do rocznicy 100-lecia Odrodzenia Państwa Polskiego i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 roku – podkreśla dyrektor Skieterska.

Zainaugurowana 5 sierpnia ekspozycja o polskim harcerstwie będzie prezentowana na terenie RoJAM do końca zlotu, czyli do 15 sierpnia. Później odwiedzi inne miasta Rumunii. Dzień po zakończeniu jamboree rumuńskich skautów, na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie, zapadnie decyzja o tym, który kraj będzie gospodarzem XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

W otwarciu wystawy uczestniczyli hm. Joanna Polańska i pwd. Vincent Malinowski z Hufca Wrocław, którzy na zlocie RoJAM są w międzynarodowym zespole kadry IST – prowadzą warsztaty.

Muzeum Harcerstwa składa podziękowania  Instytutowi Polskiemu w Bukareszcie za cenną inicjatywę i sfinansowanie  tego projektu.

Więcej informacji na stronie internetowej oraz na profilu na portalu facebook Instytutu Polskiego w Bukareszcie.