Kapituła plebiscytu „Niezwyczajni” wyłoniła 25 finalistów spośród 253 kandydatów w pięciu kategoriach: „Praca z kadrą”, „Granatowy Szlak”, „Aktywność obywatelska”, „Efektywne zarządzanie” oraz „Nieprzetarty Szlak”.

Nominowani instruktorzy pochodzą z różnych środowisk harcerskich z całej Polski, a łączy ich to, że są wybitnie wyróżniającymi się osobowościami na tle całego Związku Harcerstwa Polskiego. Laureatów w poszczególnych kategoriach wybiorą internauci, a poznamy ich 25 lutego podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Toruniu.

Od 7 do 22 lutego trwać będzie internetowe głosowanie na stronie www.zhp.com/niezwyczajni, jeden internauta będzie mógł oddać głos, an wybranego kandydata, w każdej z 5 kategorii. Ilość głosów będzie utajniona przez cały okres głosowania. Wynik plebiscytu składa się z głosowania internetowego oraz głosów kapituły o wadze 1:1.