Już 7 grudnia w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego, spotka się niemal dwustu delegatów, by wybrać nowe władze, pochylić się nad projektami uchwał, a także w instruktorskim gronie porozmawiać o kierunkach rozwoju Związku Harcerstwa Polskiego.

Pierwszy dzień poświęcony zostanie tzw. obradom roboczym, czyli wyborowi Prezydium Zjazdu, pięciu komisji zjazdowych (mandatowej, statutowej, uchwał i wniosków, wyborczej oraz skrutacyjnej), a także wyborowi protokolantów. Przyjęty zostanie regulamin i porządek obrad oraz “Zasady wyboru władz naczelnych ZHP”, “Tryb prac nad Statutem ZHP” i “Tryb pracy nad uchwałami i stanowiskami Zjazdu”.

Uroczyste otwarcie Zjazdu ZHP odbędzie się w piątek. Tego dnia zostaną przedstawione sprawozdania ustępujących władz (Przewodniczącego ZHP, Rady Naczelnej ZHP, Naczelnika ZHP i Głównej Kwatery ZHP, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Harcerskiego), a kulminacyjnym punktem będą wybory władz ZHP na kolejną kadencję.

Trzeciego dnia Zjazdu ZHP odbędzie się dyskusja nad strategią, wybór członków GK ZHP i wiceprzewodniczących ZHP, Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP, Naczelnego Sądu Harcerskiego. Przyjęte zostaną również uchwały i stanowiska 40. Zjazdu ZHP. Obrady zakończą się w niedzielę.

Przez najbliższe 4 dni będzie możliwość śledzenia Zjazdu na bieżąco. Prawie pięćdziesięcioosobowy zespół ZHP360 będzie relacjonował w tych dniach przebieg obrad w specjalnie przygotowanych pasmach programowych:

• “Podsumowanie kadencji” (codziennie od 8:30 do 10:00) –  w programie podsumujemy blisko 20 projektów,  które podczas ostatniej kadencji zmieniły organizację lub wpłynęły na organizację.
  • “Zjazd na żywo” (codziennie w przerwach obrad Zjazdu) – czyli transmisja z sali obraz, rozmowy “na gorąco” z delegatami, komentarze ekspertów.
  • “Minął dzień” – (codziennie po zakończeniu obrad Zjazdu) –  to podsumowanie zjazdowego dnia. Instruktorska rozmowa z delegatami.

Codzienne, rozszerzone informacje ze Zjazdu ZHP, znajdziesz tutaj.