Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka została członkinią Rady ds. Młodzieży w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Zadaniem rady jest tworzenie forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych oraz opracowywanie założeń prezydenckich inicjatyw legislacyjnych.

Działalność rady stanowi zwieńczenie trwających ponad rok konsultacji społecznych z cyklu „Młodzi w Pałacu”, w których uczestniczyły również organizacje harcerskie.Wyrażam nadzieję, że Rada ds. Młodzieży przy Prezydencie RP zaproponuje nowe sposoby wychodzenia naprzeciw wyzwaniom stojącymi przed młodymi Polakami.

MicrosoftTeams image 6 1

Obecność Naczelniczki ZHP wśród członków Rady jest istotna ze względu na to, że reprezentuje stanowisko członków Związku Harcerstwa Polskiego, czyli ponad 105 000 osób, w tym dzieci i młodzieży. Od ponad 100 lat ZHP wspiera ich rozwój, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM oraz Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, które skupiają ponad 50 mln skautek i skautów na całym świecie, co może być również cennym punktem widzenia w dyskusjach na forum Rady.

Ośrodek prezydencki jest dobrym miejscem do merytoryczne dyskusji nad zagadnieniami szczególnie istotnymi dla młodych obywateli Rzeczypospolitej.

Prezydent RP Andrzej Duda

Zdjęcie ilustrujące autorstwa Grzegorza Jakubowskiego/ KPRP. Pobrane ze strony.