10 czerwca 2017 roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbył się VIII Warszawski Piknik Archiwalny, którego organizatorem jest Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Muzeum Harcerstwa, jak co roku, przygotowało na tę okazję interesujące stanowisko.

Tematem 8. Pikniku Archiwalnego były „Skarby Archiwów”. Nasze muzeum na swoim stanowisku zaprezentowało jeden z największych skarbów – fragment kolekcji oryginalnych grafik autorstwa hm. Władysława Czarneckiego oraz książki z jego ilustracjami z okresu międzywojennego i późniejszych. Grafiki przekazała do zbiorów muzeum w 2009 roku córka autora.

Harcmistrz Władysław Czarnecki (1906-1977) był wieloletnim instruktorem Hufca ZHP Warszawa-Mokotów, wybitnym ilustratorem licznych książek harcerskich, honorowym konsultantem ds. artystycznych Prezydium Naczelnej Rady Harcerskiej (1957).

Piknik odbywa się co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Z roku na rok piknik cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stoisko Muzeum Harcerstwa odwiedziło blisko 500 osób w tym dr Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz dr Tadeusz Krawczak – dyrektor Archiwum Akt Nowych. Dodatkową atrakcją stanowiska Muzeum Harcerstwa były zbiory Poczty Harcerskiej Hufca ZHP Warszawa-Żoliborz.