Druhny i Druhowie!

Powoli kończymy kolejny rok harcerski. Przed nami czas podsumowania na obozach i koloniach zuchowych, rajdach i zlotach. Jako Naczelny Kapelan ZHP, członek GK ZHP pragnę wszystkim zuchom, harcerzom, wędrownikom, instruktorom i seniorom ZHP bardzo serdecznie podziękować za ten intensywny rok służby, za każdy wysiłek włożony w realizowanie codziennych harcerskich zadań, za wszelkie dobro każdego z Was. Jak każdego roku, trzeba było wykonać dużo pracy, uczyć się, organizować zbiórki, uczestniczyć w wielu wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Z pewnością były sukcesy i osiągnięcia, ale także i potknięcia czy wręcz porażki.

Wakacje – słowo, które wywołuje radość u każdego. Wszyscy oczekujemy na ten czas z utęsknieniem po pracowitym roku harcerskiej służby. Zbliża się okazja, aby po wytężonej pracy odpocząć i zregenerować siły. W czasie wakacji możemy zmienić dotychczasowy styl życia, możemy zająć się rzeczami, które lubimy, które sprawiają nam przyjemność, a na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Bóg przypomina nam, że człowiek, który pracuje, powinien mieć czas również na wypoczynek: „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy” (Rdz 2, 3).

To właśnie Pan Bóg zachęca nas do wypoczynku, ale wakacje nie zwalniają ani nie usprawiedliwiają nas od uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane przez Kościół oraz od modlitwy. Czas ten możemy dobrze spędzić na lepszym poznaniu Boga i pogłębieniu swojej wiary. Powinniśmy znaleźć chwilę na czytanie ciekawej lektury czy Pisma Świętego. Podziwiając piękno przyrody, możemy zachwycić się wielkością i mądrością Boga.

Niech to będą piękne i bezpieczne wakacje. Wykorzystajmy dobrze dzieła Stwórcy: wodę, słońce, świeże powietrze, lasy, góry. Bądźmy dla siebie w tym czasie otwarci, życzliwi i  radośni. Obyśmy wszyscy szczęśliwi i zdrowi mogli wrócić do swoich rodzin, domów i środowisk.

Na rozpoczynający się czas wakacji wszystkim z serca wypraszam przez wstawiennictwo błogosławionego druha phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego i Matki Bożej Harcerskiej błogosławieństwo Boga.

Czuwaj!
ks. hm. Wojciech Jurkowski