Koncertem Galowym Laureatów zakończył się 44. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2017. Wydarzenie organizowane przez Chorągiew Kielecką ZHP oraz Dom Kultury Białogon przyciągnęło w tym roku ponad 900 dzieci i młodzieży z kraju i zagranicy. 

Od 13 do 22 lipca Kielce zostały opanowane przez harcerzy i młodych artystów. Kolorowy, radosny, roztańczony i rozśpiewany czas podsumował koncert w niepowtarzalnym amfiteatrze „Kadzielnia”. W tym roku przyznano 49 Jodeł (brązowych, srebrnych, złotych) oraz 2 nagrody Grand Prix. Szczegółowa rozpiska nagrodzonych znajduje się tutaj. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom festiwalu!

ZHP Chorągiew Kielecka od ponad 40 lat oddaje się misji edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Łącząc profesjonalizm partnerów i konsultantów artystycznych z metodą harcerską oraz atmosferą braterstwa, organizuje niepowtarzalne wydarzenie, które przez lata jest wspominane przez biorące w nim udział osoby. Jest także przykładem dobrej współpracy z instytucjami publicznymi oraz kultury, tym samym przez 10 dni będąc głównym organizatorem przestrzeni miejskiej w Kielcach.

W wydarzeniu, odbywającym się w terminie 13-23 lipca, udział wzięło 921 uczestników z 4 krajów (Armenia, Kanada, Polska, Ukraina): 450 z nich uczestniczyło w koncercie „Gospodarze Gościom”, 471 w przeglądach, warsztatach i innych koncertach. Zakwaterowani byli w 5 obozach zlokalizowanych na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej oraz w Internacie Zespołu Szkół Elektrycznych. Najdłuższa pokonana na festiwal trasa (z Toronto) ma około 7 tysięcy kilometrów!

Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej to wielowymiarowe wydarzenie. Składają się na nie:

  • warsztaty artystyczne (wokalne, taneczne i instrumentalne) – 471 uczestników festiwalu spędziło 228 godzin na warsztatach z 12 konsultantami w ciągu 5 dni warsztatowych. Zajęcia odbywały się w 6 lokalizacjach.
  • przeglądy festiwalowe – współzawodnictwo o Złotą, Srebrną i Brązową Jodłę. Trwały 20 godzin. Przez 2 dni odbywały się w Kieleckim Centrum Kultury i obejmowały 10 kategorii z 3 dyscyplin artystycznych: muzyki, tańca oraz folkloru (soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, chór, inne formy muzyczne, inscenizacje taneczne, zespoły tańca współczesnego, zespoły tańca nowoczesnego, zespoły prezentujące folklor innych narodów i państw, inne formy taneczne, np. rewia).
  • koncerty w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni – Koncerty łącznie wymagały 5 pełnych dni prób w amfiteatrze po 10 godzin dziennie (z przerwami na posiłki), w których brało udział 450 oraz 355 osób. Autokary przewożące uczestników z Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego do amfiteatru „Kadzielnia” przejechały w sumie prawie 400 kilometrów.
  • 8 koncertów na kieleckim Rynku, w tym Koncert Międzypokoleniowy, Konkurs Piosenki Harcerskiej, koncerty „Zakręceni na Kielce”, akcja „Największy Zespół Rockowy” oraz koncert „Młodzi Dobrze Rockujący”. Każdy z nich trwał ponad 1,5 godziny.
  • Miasteczko Festiwalowe – zlokalizowane na terenach zielonych Politechniki Świętokrzyskiej zostało zorganizowane po raz drugi przez harcerzy Chorągwi Kieleckiej ZHP było miejscem spotkań uczestników festiwalu i mieszkańców Kielc. Oprócz atrakcji zapewnionych przez instruktorów i harcerzy ZHP do dyspozycji wszystkich chętnych były warsztaty we współpracy z kieleckimi instytucjami (Institute of Design, Muzeum Historii Kielc, Młodzieżowy Dom Kultury, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”). Dodatkowo w tym roku na terenie miasteczka odbył się przegląd kapel rockowych w ramach akcji „Młodzi Dobrze Rockujący”.
  • Festiwalowe Biuro Turystyczne – oferta turystyczna skierowana do zespołów przebywających na festiwalu dotyczyła zarówno województwa świętokrzyskiego, jak i dalszych wycieczek. Oferta obejmowała także czas przed i po festiwalu.

Jeśli interesuje Państwa jak wyglądał tegoroczny festiwal to zapraszamy na festiwalowe kanały na YouTube oraz Flickr, gdzie znajduje się mnóstwo materiałów z koncertów, przeglądów i warsztatów.

Zapraszamy także na 45. edycję festiwalu – szczegóły pojawią się na stronie www.wiatraczek.pl