To wspólny sukces Związku Harcerstwa Polskiego i Miasta Gdańska: latem 2020 r. na Wyspie Sobieszewskiej zamieszka ok. 20 tys. skautów z całej Europy. Będzie to już drugi wielki zlot z Gdańskiem w roli gospodarza, bowiem w sierpniu przyszłego roku przyjedzie do nas 15 tys. harcerzy, by uczcić 100-lecie ZHP.

– Jesteśmy dumni, że Gdańsk będzie gościł kolejną wielką imprezę o charakterze międzynarodowym – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – To potwierdza wyjątkową pozycję naszego miasta, i jest jeszcze jedną okazją do promowania Gdańska. Zrobimy wszystko, by ci młodzi Europejczycy, którzy do nas przyjadą, czuli się tutaj jak u siebie w domu i chętnie do nas wracali, a członkom swoich rodzin, przyjaciołom, mówili: “Gdańsk. Super miasto, które ma swój klimat i serdecznych mieszkańców. Warto odwiedzić”.

– Organizacje z Europy porozumiały się w sprawie złożenia ZHP propozycji zrobienia europejskiej edycji imprezy i ta, po formalnej ocenie przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM) oraz potwierdzeniu warunków umowy przez Miasto Gdańsk, jest możliwa do realizacji – informuje hm. Karol Gzyl, komendant Europejskiego Jamboree 2020. Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku zaprosimy do Gdańska około 20 000 skautów z Europy i nie tylko.

Zwycięstwo mimo porażki

Zaczęło się od ładnego gestu ze strony europejskich skautów podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku, stolicy Azerbejdżanu, w sierpniu br. ZHP i Miasto Gdańsk byli poważnymi kandydatami do zorganizowania Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Niestety w finale polska kandydatura niesprawiedliwie przegrała z Koreą Południową, która w ocenie wielu delegatów zaprezentowała gorszy program, ale była sprawniejsza w zakulisowym pozyskiwaniu poparcia wśród delegatów z małych krajów, które w głosowaniu są równe krajom największym – bowiem w WOSM obowiązuje zasada równości głosów.

W sali, gdzie miało miejsce głosowanie, wszyscy widzieli łzy rozczarowania hm Małgorzaty Sinicy, naczelnik ZHP i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w tej trudnej chwili dodawał jej otuchy.

Następnego dnia poruszeni całą sytuacją europejscy skauci przystąpili do działania. „Doceniamy przygotowany przez ZHP edukacyjny program z mottem >>Bądź iskrą<<. Ten potencjał nie może się zmarnować” – stwierdzili w deklaracji podpisanej przez Krajowe Organizacje Skautowe Regionu Europejskiego WOSM i Europejski Komitet Skautowy.

10 listopada Europejski Komitet Skautowy potwierdził warunki i w stosownej umowie z ZHP przyznał prawo do organizacji tego wydarzenia. Teraz ZHP doszło do porozumienia z Miastem Gdańsk co do zasad organizacji europejskiego Jamboree 2020. Zaprocentowała tutaj ponad dwuletnia już współpraca Gdańska z harcerzami.

Stulecie ZHP coraz bliżej

ZHP w sierpniu 2018 na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku będzie organizował z okazji swojego 100-lecia zlot, w którym weźmie udział ponad 15 tysięcy harcerzy z całego kraju, a także goście zagraniczni.

– Harcerze z całej Polski przyjadą do Gdańska na niepowtarzalny Zlot. Przygotowujemy atrakcyjny program zajęć wodnych, gry miejskie oraz terenowe, wycieczki po Kaszubach, program służby dla lokalnej społeczności, a także zajęcia edukacyjne, dyskusje czy koncerty i przedstawienia na terenie miasteczka zlotowego na Wyspie Sobieszewskiej – mówi hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

– Gdańsk przygotował roczny program obchodów Niepodległości Polski: program debat, wystawy, konkursy okolicznościowe wydawnictwa, cykle filmowe. Cieszy nas to, że w ten program wpisze się żywy i radosny patriotyzm, czynna służba harcerzy i harcerek. Uczestnicy Zlotu Stulecia ZHP Gdańsk 2018 odkryją nasze miasto i jego potencjał – dodaje Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! „To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Zlot Stulecia ZHP ma zainspirować uczestników i uczestniczki. Przez 11 dni przyszłorocznych wakacji, od 6 do 16 sierpnia, harcerze ze wszystkich zakątków Polski wraz ze skautami z zaprzyjaźnionych organizacji z całego świata będą razem uczyć się, bawić i na nowo odkrywać, czym jest braterstwo, praca nad sobą i służba.