„Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań” – właśnie te słowa przyświecają wolsztyńskim instruktorom w codziennej pracy. Najważniejsza jest dla nich praca wychowawcza i dążenie do wspólnego celu, którym od lat było stworzenie ich własnego hufca. 1 października się to udało – Gminny Związek Drużyn został przekształcony w Hufiec ZHP Wolsztyn.

Powołanie hufca w Wolsztynie to marzenie wielu harcerskich pokoleń. Ta idea przyświecała nam od lat. Niektórzy działali jeszcze przed rokiem 2003, kiedy to na mapie hufców Chorągwi Ziemi Lubuskiej znajdował się Hufiec ZHP Wolsztyn. Młodsi, choć nie pamiętają tych czasów, równie mocno marzyli o tym, aby powstał nasz hufiec. Wszyscy wspólnie, z uporem dążyliśmy do spełnienia naszego największego marzenia. 1 października Gminny Związek Drużyn został przekształcony w Hufiec ZHP Wolsztyn, który stał się częścią Chorągwi Wielkopolskiej ZHP – phm. Marcin Wilczyński, p.o. komendanta Hufca ZHP Wolsztyn.

Wolsztyn to środowisko, w którym nowoczesne harcerstwo i otwartość na świat przeplatają się z tradycyjnym podejściem do pracy z młodzieżą. Instruktorzy, mimo niewielkiego hufca, działają na wszystkich szczeblach ZHP – od drużyn po współpracę z Główną Kwaterą. Wkładają oni wysiłek w rozwój Związku poprzez pracę zarówno na poziomie lokalnym – uczestnicząc w kulturalnym i społecznym życiu powiatu wolsztyńskiego, jak i centralnym – pracując przy ogólnopolskich projektach.

To zuchy, harcerki i harcerze, harcerki i harcerze starsi, wędrowniczki i wędrownicy są najważniejsi w naszej organizacji. Właśnie po to, aby zapewnić im jeszcze lepszy, wszechstronny rozwój powstał Hufiec ZHP Wolsztyn. Zmieniając, kształtując, wychowując młodych ludzi, przekazujemy im harcerskie wartości, to oni stają się kolejnym skautowym pokoleniem. To z nimi i przez nich zostawiamy świat lepszym, niż go zastaliśmy.