W tym roku w uroczystościach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Podczas tej ważnej rocznicy nie mogło zabraknąć również harcerzy.

Harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP wraz z komendantką hm. Natalią Patorską-Grzelewską wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach w Wieluniu, które rozpoczęły się o godzinie 4.30 rano od widowiska teatralnego. O 4:40 zabrzmiały syreny – to właśnie o tej godzinie rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. Następnie przemówienie wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. Dzisiaj po południu odbędzie się msza na fundamentach fary pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, na której również nie zabraknie harcerzy. W tym roku prezydent nie uczestniczy tradycyjnie w uroczystościach na gdańskim Westerplatte, ale właśnie w Wieluniu, aby podkreślić tragedię cywilów ginących w trakcie II wojny światowej.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.