Już po raz dwudziesty harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego spotkali się na Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich. Blisko 700 członków ZHP z wszystkich chorągwi włączyło się w organizację spotkania młodzieży Lednica 2000, pełniąc w dniach 2-4 czerwca 2017 roku Harcerską Służbę Lednicką.

Harcerska Służba Lednica ma miejsce podczas corocznego Spotkania Młodych nad jeziorem Lednica. Każdego roku blisko 700 harcerzy i harcerek pełni służbę w 3 obszarach:

• służbie porządkowej,
  • służbie medycznej,
  • służbie liturgiczno-reprezentacyjnej.

Harcerze swoją służbą wspierali spotkanie jako ratownicy, pomoc przy procesjach, zadaniach porządkowych czy służba liturgiczno-reprezentacyjna. Nie można też zapomnieć o służbie wewnętrznej oraz całym sztabie koordynującym pracę wolontariuszy.

Jednak Lednica to nie tylko służba. To również możliwość pokazania, że chrześcijanin nie jest sobą, jeśli nie potrafi cieszyć się swoją wiarą i chwalić Boga śpiewem lub tańcem.

W piątek uczestnicy powoli przybywali na miejsce. Był to dzień na poznanie innych uczestników, na udział we mszy świętej odprawionej przez ks. hm. Waldemara Piątka w koncelebrze z ks. hm. Wojciechem Jurkowskim (naczelnym kapelanem ZHP). Po mszy świętej odbyło się wspólne ognisko, które, jak zawsze, rozpalili wspólnie instruktorzy, którzy pierwszy raz podjęli się tej największej regularnej służby ZHP.

Najbardziej wymagająca dla uczestników HSL była sobota, dzień rozpoczęty bardzo wcześnie, a zakończony przejściem reprezentacji Związku Harcerstwa Polskiego przez Bramę III Tysiąclecia. W ciągu dnia intensywnej pracy harcerze ZHP między innymi zapewniali drożność dróg między sektorami, dbali o zapewnienie pomocy medycznej wewnątrz sektorów oraz pełnili wartę honorową przy relikwiach św. Wojciecha.

Hasło przewodnie tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na Polach Lednickich brzmiało „Idź i kochaj”. Służba, braterstwo, wyzwanie, odpowiedzialność, niezapomniana przygoda – tym wszystkim jest dla harcerzy pobyt na Polach Lednickich.

Liczba ludzi uczestniczących w Lednickich Spotkaniach  każdego roku wzrasta! Nas – harcerzy, potrzeba coraz więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość uczestnictwa w spotkaniu wszystkim chętnym.

Już dziś zapraszamy na kolejne już XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich 1-3 czerwca 2018 r., a tym samym na Harcerską Służbę „Lednica 2018”.

Informacje dotyczące Harcerskiej Służby Lednica można znaleźć na stronie internetowej Lednicy.