Start Aktualności “Harcerstwo wypala ślad w sercu na trwałe” – spotkanie harcmistrzów z Prezydentem RP

22 lutego 2017 roku  w Pałacu Prezydenckim, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spotkał się z harcmistrzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

W spotkaniu wzięli udział nowo mianowani harcmistrzowie z organizacji harcerskich, objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP – w tym harcmistrzowie ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Nowi harcmistrzowie otrzymali od Prezydenta RP okolicznościowe odznaczenia. Spotkanie Honorowego Protektora z nowymi harcmistrzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej odbywa się co roku.

Prezydent w czasie przemówienia podziękował harcerzom za ich służbę w minionym roku:

Dziękuję, że wszyscy razem jesteście tutaj tworząc wspólnotę harcerzy. To pierwszy rok mojego protektoratu. Przez ten czas, miało miejsce wiele ważnych wydarzeń : 1050. rocznica Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży – dni wielkiej służby polskich harcerzy dla całego świata. Dziękuję Wam za te służbę. Byłem tam obecny i widziałem zmęczenie, uśmiech, życzliwość dla bliźnich. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję Wam za te służbę. Pięknie reprezentowaliście nie tylko harcerstwo ale i Polskę. Młodzi ludzie z całego świata zapamiętają to z pobytu w Polsce. Pokazaliście, że tworzycie wspólnotę młodych ludzi, oddanych krajowi, pełniących służbę.

Prezydent podkreślił również, że to właśnie z harcerstwa pochodzą jego najpiękniejsze wspomnienia:

W sercu harcerzem pozostajesz do końca życia. Harcerstwo wypala ślad w sercu. Na trwałe. Ślad po harcerskiej watrze jest w sercu wszystkich ludzi którzy byli harcerzami. Czuję, że lata które spędziłem w harcerstwie, to najlepsze lata mojego życia, moje najlepsze wspomnienia.

Na koniec spotkania Prezydent Andrzej Duda, przekazał podziękowania dla wszystkich harcerzy, którzy pełnili służbę w czasie Światowych Dni Młodzieży.