#harcerskielato dla flagowej jednostki ZHP Zawiszy Czarnego było bardzo intensywne. Żaglowiec wziął udział w The Tall Ship Races z finałem w Szczecinie oraz odbył szereg rejsów po Morzu Bałtyckim, szkoląc dorosłych i młodzież.

Po serii wakacyjnych rejsów po Bałtyku, pod koniec sierpnia Zawisza Czarny wypłynął z harcerzami z Chorągwi Stołecznej ZHP do Sztokholmu. W drogę powrotną zaokrętowali się pracownicy Uniwersytetu Jana Kazimierza z Kielc, którzy przypłyną w najbliższą sobotę 9 września do Gdyni. Tegoroczne rejsy odbywają się dzięki wsparciu sponsorskiemu Grupy Energa.

9 września Zawisza Czarny wypłynie w  OnkoRejs, czyli rejs dla osób, które przeszły chorobę onkologiczną. Celem tego rejsu jest pokazanie, że po chorobie można wieść normalne życie – także żeglować. Ważnym przesłaniem OnkoRejsu jest propagowanie badań profilaktycznych. OnkoRejs popłynie do Karlskrnony. Załoga wróci do Gdyni 16 września i dopiero wtedy Zawisza spędzi ze swoim macierzystym porcie kilka dni. Powitanie żaglowca wracającego ze Sztokholmu odbędzie się w sobotę, 9 września 2017 o godzinie 8:00 przy Nabrzeżu Prezydenta w Basenie Prezydenta w Porcie Gdynia.

Po powrocie żaglowca do Gdyni będzie można podziwiać go przez kilka dni na miejscu. Zawisza Czarny będzie brał udział w akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski, polegającej na krótkich rejsach dla młodzieży szkolnej po Zatoce Gdańskiej w dniach 18 – 23 września. W tym okresie Zawisza Czarny będzie kilka razy dziennie zawijał do Portu w Gdyni. Będzie to okazją do codziennego oglądania manewrowania żaglowca w porcie.

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1962 roku pływa pod harcerską banderą, realizując rejsy szkoleniowe i stażowe. W swojej historii odbył rejs dookoła świata, brał udział w słynnych regatach Columbus 92 z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki, dwukrotnie opłynął przylądek Horn. Przez jego pokład przewinęło się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy.

Armatorem żaglowca jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.