Przez 5 dni harcerskiego lata uczestnicy Rajdu Odkrywców 2017 z ogromnym zaangażowaniem starali się pozyskać jak najwięcej informacji, by osiągnąć zamierzony cel. Patrole z całej Polski w celu lepszej komunikacji i skoordynowania swoich działań zakładały grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych i tam wymieniały cenne informacje pozyskane ze spotkań z pasjonatami historii, przewodnikami miejskimi i członkami lokalnych stowarzyszeń.

Na rynku w Kłodzku kierownicy zameldowali o efekcie końcowym swoich ekspedycji. Mimo iż nie każda z ekspedycji uzyskała odpowiedź na postawione pytanie, możemy mówić o ich sukcesie. W swoich poszukiwaniach przeszli najśmielsze oczekiwania organizatorów, wyszukując takie poszlaki i uzyskując dojścia do takich miejsc, o których oni sami wcześniej nawet nie pomyśleli. W czasie kilku rajdowych dni młodzi odkrywcy mogli nabyć cenne umiejętności, które wykorzystają na swoim terenie szukając niewyjaśnionych dotąd zagadek historycznych i organizując własne ekspedycje. Do swoich działań mogą również wykorzystać nową propozycję programową PRO „Ekspedycja”.

Pobyt na Dolnym Śląsku to także czas bliższego poznania walorów turystycznych tego regionu. Pomocna okazała się Aplikacja Rajd Odkrywców. Dzięki niej harcerze mogli zlokalizować i łatwo trafić do największych perełek na obszarze rajdowym przy pomocy swoich telefonów.