W sobotę 13 maja w sali Konserthus odbyła się siódma Gala Finałowa konkursu „Wybitny Polak” w Norwegii 2017 zorganizowana przez stowarzyszenie The Young Polish Norwegian Professionals Association – UCI, gdzie przyznano nagrody i dyplomy Polakom mieszkającym w Norwegii. W gronie nagrodzonych znalazła się phm. Marta Radwańska, która prowadzi w Oslo 1 Polską Gromadę Zuchową w Norwegii.

Podharcmistrzyni Marta Radwańska – zwyciężczyni konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Młody Polak – jest założycielką pierwszej polskiej gromady zuchowej w Norwegii. Jej priorytetem jest kultywowanie polskich tradycji, kultury i historii, przy jednoczesnym uczeniu zaradności i aktywizowaniu do zaangażowania społecznego. W Norwegii, gdzie mieszka, zajmuje się głównie pracą z dziećmi polskich imigrantów. Druhna Marta jest instruktorką Hufca Beskidzkiego (Chorągiew Śląska ZHP), pełni w nim funkcję członka zespołu do spraw promocji, instruktora ds. pracy z kadrą oraz komendantki Kręgu Instruktorskiego „Drogowskaz”.

1 Polska Gromada Zuchowa „Wiewiórki” prowadzona przez druhnę Martę działa od września 2016 roku. Członkami gromady są polskie dzieci, którym bliska jest polska kultura, język i tradycja. Gromada należy do norweskiej organizacji skautowej KFUK-KFUM, która jest członkiem WOSM i WAGGGS. W swojej działalności gromada współpracuje m.in. z jedną z polskich szkół w Oslo.

Działalność gromady można śledzić na portalu facebook.