Zakończył się pierwszy dzień obrad 39. Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP. Na sali zgromadziło się 85% delegatów wybranych w regionach. Podczas obrad delegaci dyskutowali i głosowali nad pytaniami kierunkowymi. Kolejnego dnia instruktorzy zebrani w sali plenarnej Teatru IMKA pochylą się nad uchwałami, które wynikają z przyjętych pytań kierunkowych.

Kwalifikowaną większość (czyli 2/3 głosów delegatów obecnych na sali) otrzymały pytania kierunkowe:

• numer 3: Czy powinien ulec zmianie krąg osób, którym przysługuje czynne prawo wyborcze?
  • numer 7C: Czy powinny się zmienić kompetencje władz na poziomie chorągwi i centralnym?

Jutro delegaci pochylą się na pytaniami kierunkowymi:

• numer 8: Czy należy dopuścić uzyskiwanie osobowości prawnej przez Hufce ZHP?
  • numer 9: Czy należy zrównać kadencje władz wszystkich szczebli tak, aby w jednym roku odbywały się kolejno zjazdy hufców, chorągwi i Związku?
  • numer 10: Czy powinny ulec zmianie przepisy Prawa lub Przyrzeczenia Harcerskiego?

Zjazd ZHP to wielkie święto demokracji. Miejsce, gdzie instruktorzy reprezentujący swoje własne środowiska harcerskie mogą dyskutować o sprawach dla całości Związku najważniejszych. Często są to sprawy skomplikowane, budzące wiele emocji. Niemniej jednak, decyzje podjęte na 39. Zjeździe wpiszą się w realia funkcjonowania naszej organizacji i ruchu harcerskiego.