W poniedziałek, 18 grudnia, w siódmy rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju wyruszył s/y Zawisza Czarny. Harcerski żaglowiec popłynie na Litwę i Łotwę, aby wziąć udział w skautowej sztafecie, roznoszącej ogień z Groty Narodzenia Pańskiego do wszystkich zakątków świata. Światło to jest symbolem przypominającym, że powinniśmy dążyć do pokoju pomiędzy wszystkimi narodami i wyznaniami.

Akcja ta została zapoczątkowana 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych, a rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Od 1991 roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odbierają Światło Pokoju w Zakopanem od skautów słowackich. W 2011 roku, w czasie pierwszej wyprawy Zawiszy Czarnego ze Światłem, sztorm uniemożliwił załodze dotarcie do Bornholmu, jednak w kolejnych latach rejsy odbywały się już bez przeszkód. Za ich cel obierana jest Skandynawia lub kraje bałtyckie. W litewskich portach, gdzie Światło odbierają wspólnie wyznawcy czterech wyznań, najpełniej realizuje się ekumeniczne posłanie z Groty Narodzenia Pańskiego.

W tym roku, Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdyni wieczorem w niedzielę, 17 grudnia. Prosto z Zakopanego przywieźli je harcerze ze Szczepu ZHP Czarna Trzynastka Strzebielino, po czym w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w intencji niosących i otrzymujących światło wiary odprawiono Mszę Świętą, którą celebrował o. Edward Pracz duszpasterz Ludzi Morza. Wzięli w niej udział kontradmirał Krzysztof Jaworski dowódca 3. Flotylli Okrętów, Adam Meller prezes Portu Gdynia, przedstawiciel senatora Sławomira Rybnickiego, harcerze i mieszkańcy Gdyni. Oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Po mszy świętej załoga Zawiszy Czarnego otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju i przeszła z nim na pokład żaglowca. Uczestnikami wyprawy są harcerze, zarówno młodzież, jak i dorośli wolontariusze. Ich udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu był możliwy między innymi dzięki wsparciu sponsora naszego żaglowca, Grupie Energa.

Załogę „Zawiszy Czarnego” stanowili harcerze i harcerki z chorągwi stołecznej, śląskiej, kieleckiej, podkarpackiej, łódzkiej, krakowskiej, mazowieckiej i kieleckiej. Rozpoczynając w poniedziałek rejs, kapitan hm. Wiktor Wróblewski obrał kurs na łotewską Lipawę, gdzie Światło zostało przekazane mieszkańcom. Następnie żaglowiec popłynął do Kłajpedy na Litwie. Rejs zakończył się w Gdyni  23 grudnia 2017.