18 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim przyjął od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

Dziękuję za ten piękny symbol światła, dobra i nadziei. Niesiecie go do różnych krajów, w różne miejsca, do instytucji publicznych. Bądźcie strażnikami tego światła tak, jak jesteście strażnikami ognia przy harcerskich watrach powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odebrał od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

W spotkaniu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich, objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania Światła od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.