Hasło „W Tobie jest światło” powinno odnosić się nie tylko do was, do młodych ludzi, ale też do nas – młodych duchem, wszystkich, którzy chcą wypełniać to zawołanie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazała szefowi rządu Zuzia z 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej z Mirca. Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poprzedziła popołudniowe posiedzenie rządu, premierowi towarzyszyli ministrowie. Przed przekazaniem światła wspólnie odśpiewano kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Służba, braterstwo i praca to piękne hasła, one są aktualne i ważne dla nas wszystkich w Radzie Ministrów i wszystkich naszych współpracowników z ministerstw – podkreślił Premier.

Razem z Naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad w uroczystości wzięli udział harcerze, którzy biorą udział w programie „Ambasadorzy Światła”. Harcerze na spotkanie z premier Mateuszem Morawieckim przyjechali z Hufca Podhalańskiego oraz z Hufca Sokółka.

Dziękuję za tę nadzieję, za to, co wy niesiecie ze sobą. A my możemy się zobowiązać, że będziemy też pracowali dla dobra Rzeczpospolitej ze wszystkich naszych sił – podkreślił Mateusz Morawiecki zwracając się do harcerzy.

Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego podkreśliła, że tegoroczne hasło akcji odnosi się do wartości, które są ważne w harcerstwie, tj. braterstwo, służba Bogu i ludziom, a także radość i wspólne przeżywanie świątecznej atmosfery. W imieniu ZHP złożyła premierowi i Radzie Ministrów życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych świąt.

Światło zostało rozpalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przywieźli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. 16 grudnia, po polskiej stronie Tatr, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Betlejemskie Światło Pokoju ma dotrzeć do każdego województwa. Betlejemska sztafeta potrwa do 24 grudnia. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 r. przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.